Geografsko informacioni sistem grada Zrenjanina lako bi se mogao prevesti kao skup različitih mapa koji određene površine i prostore prikazuju u njihovoj celini ali i u presecima.
Tako se, zahvaljujući ovom sistemu, jednim klikom na digitalnu mapu mogu dobiti informacije o određenoj površini, od njene kvadrature i vlasništva, opremljenosti infrastrukturom poput vodovodne, kanalizacione, strujne i telefonske mreže, do informacija o visini komunalne buke i procentu zagađenja vazduha.
GIS okuplja sve one informacije o Zrenjaninu i okolini koje su se ranije čuvale u papirnoj formi u vidu mapa, karti, prostornih planova.
Prikaz centra grada, poslovnih kompleksa, radnih zona, stambenih objekata, poljoprivrednih površina
Zrenjanin je jedan od dvadesetak gradova i opština u Srbiji koji su izradili Geografsko informacioni sistem. Pilot projekat Zrenjanina najpre je prikazao industrijske zone u gradu. Vremenom, projekat je obuhvatio teritoriju celog grada koja se sada prikazuje u različitim mapama.
– Princip je takav da postoje različite mape koje na kojima se mogu videti parcele, površine, vlasništvo, kontakt, infrastruktura grada kao što su strujni kablovi, vodovodne cevi, gasna mreža, zatim parking zone, linije gradskog saobraćaja, alergeni polena, pretraga apoteka, banaka, škola kao i prikaz kako bi trebao Zrenjanin da izgleda 2026. godine. Za svaku tačku, objekat odnosno određen prostor, vezujemo neku informaciju, objasnjava koordinator GIS centra, Miodrag Bogunović.
Mape su toliko precizne da se na jednoj od njih na primer može videti kojom se linijom avion kretao prilikom zaprašivanja komaraca 2012.godine.
– Određeni broj korisnika iz lokalnih i republičkih javnih preduzeća, ali i opština Novi Bečej, Žitište i Nova Crnja, smo naučili da sami unose podatke na mapu kako bi sve bilo redovno ažurirano. Međutim, postoji problem da neki korisnici nisu toliko ažurni iz različitih razloga, a jedan od najvažnijih je nerazumevanje i nedovoljna podrška rukovodećih ljudi u javnim preduzećima u gradu i navedenim partnerskim opštinama, navodi koordinator GIS centra.
Gradska kuća, biračka mesta, javne površine, građevinske parcele
Ova jedinstvena mapa otvara se jednim klikom preko banera na portalu Gradske uprave Zrenjanin. Portal ima opciju engleskog jezika, kako i jezika nacionalnih manjina koji su u službenoj upotrebi u gradu Zrenjaninu.
Budući da se prostorne informacije u mnogim lokalnim samoupravama, pa i u Zrenjaninu, nalaze u pokrajinskim i republičkim institucijama – razmena podataka je teška i vrlo skupa. GIS je kroz portal Gradske uprave objedinio ove informacije na jednom mestu i omogućio brže i lakše dobijanje svih potrebnih informacija.
– Investitorima je ovo olakšalo posao, jer sve potrebne podatke mogu dobiti na jednom mestu, uštedeti vreme i novac, a to je za Grad veliki plus, rekao je Bogunović.
Mrežna infrastruktura – vodovodna, vrelovodna, fekalna mreža, šahtovi
GIS centar u okviru Gradske uprave u Zrenjaninu funkcioniše i razvija se pre svega zahvaljujući zaposlenima iz Odseka za razvoj i održavanje aplikativnog softvera – Zorana Brančića, GIS specijaliste, Vladimira Štimca, diplomiranog inženjera informatike i Mladena Paskulova, diplomiranog prostornog planera.
Infrastruktura sela Belo Blato
– Na početnoj strani zvanične internet prezentacije grada Zrenjanina www.zrenjanin.rs postoje na manjoj mapi korisne dnevne i servisne informacije kao što su obaveštenja o isključenjima struje, sportske manifestacije i kulturna dešavanja. Ispod te mape se nalazi traka sa prečicama do najvažnijih sadržaja ka GIS portalu. Želja nam je da uvedemo i druge vrste informacija i na tome radimo i to razvijamo, ali bi trebalo uspostaviti saradnju i sa drugim instucijama, organizacijama ili internet portalima, čije bi se informacije mogle prikazati na mapi, rekao je Bogunović dodavši da je „po trenutnoj sistematizaciji samo jedno radno mesto određeno za rad na GIS-u, što je veoma malo“.
– Kako bi se GIS i dalje razvijao, plan i želja jesu proširenje radnih mesta i obuka novih kadrova, rekao je Bogunović na kraju razgovora.