1. Sokolski gimnastički sistem nastao je u Češkoj 1862. godine. Osnivač ovog gimnastičkog sistema je dr Miroslav Tirš (1832-1884). Naziv je dobio po srpskim narodnim pesmama u kojima je prilikom isticanja najboljih osobina opevani junak poredi sa pticom soko.
2. Sokolsko društvo u tadašnjem Velikom Bečkereku osnovano je 1912. godine. Rad društva bio je zabranjen za vreme Prvog svetskog rata.
3. Prvobitna lokacija za podizanje Sokolskog doma u Velikom Bečkereku bio je park Čokliget na levoj obali Begeja. Kasnije se odustalo od tog plana.
4. Sokolski dom u Velikom Bečkereku građen je 1924-1927. godine po projektu čuvenog arhitekte Dragiše Brašovana.
Sokolski dom u Zrenjaninu (skyscrapercity/Sawovsky)
5. Ulica dr Miroslava Tirša nosi ime po osnivaču sokolskog pokreta, a nalazi se u neposrednoj blizini Sokolskog doma.
6. Banatska sokolska župa sa sedištem u Velikom Bečkereku osnovana je 1920. godine. Pokrivala je teritoriju Banata između Alibunara, Kovačice, rumunske granice, Tise i mađarske granice.
7. Figure ratnika na zgradi Sokolskom doma u našem gradu, delo su vajara Rudolfa Valdeca, koji je autor prvobitnog spomenika kralju Petru.
Kolos (Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin)
8. Današnji Kej 2. oktobra nosio je u međuratnom periodu naziv Sokolski kej.
9. Banatska sokolska župa organizovala je 5. slet Banatske sokolske župe u Velikom Bečkereku 7. i 8. juna 1925. godine.
10. Soko Kraljevine Jugoslavije je bila jedinstvena viteška organizacija čiji je cilj bio fizičko i moralno vaspitanje jugoslovenskih državljana. Osnovan je početkom decembra 1929. Nastala je spajanjem srpskih, hrvatskih i slovenačkih sokolskih organizacija, u skladu sa politikom integralnog jugoslovenstva.
Izvor: Portal Zrikipedija