Uz podršku Evropske unije, Centar za prava deteta je razvio virtuelnu aplikaciju putem koje deca mogu da se informišu o tome kako da izraze svoje mišljenje u različitim situacijama, kao na primer, u školi, kod lekara, u porodici, hraniteljskoj porodici ili domu za decu i u sudu.
Nova virtuelna aplikacija objavljena je na adresi: http://tvojaprava.cpd.org.rs/
Na primer, ako su roditelji u postupku razvoda, ova aplikaciija će omogućiti deci da se upoznaju sa procedurom razvoda, kao i sa svojim pravima u samom postupku i kako da što lakše prođu kroz ovaj period.
Deci koja žive u sistemu alternativnog staranja ova aplikacija će pomoći da razumeju kako funkcioniše ovaj sistem, na koji način mogu da utiču na odluke koje se dece tiču i za njih su važne, te da budu informisani o svojim pravima.
Kada je reč o školi, đaci će moći preko aplikacije da se upoznaju sa postupcima sa kojima se susreću, odnosno na koji način mogu podneti prigovor na ocenu, uključiti se u školske aktivnosti ili postupiti u slučaju vršnjačkog nasilja.
Virtuelnom aplikacijom je obuhvaćen i zdravstveni sistem, i tu će deca moći da se informišu o svojim pravima, sa koliko godina stiču pravo na poverljivost podataka koji se nalaze u njihovoj medicinskoj dokumentaciji, kao i o ostalim važnim informacijama u ovoj oblasti.
Ova inicijativa je pokrenuta jer je Centar za prava deteta prepoznao problem koji postoji kada je reč o neinformisanosti dece u raznim postupcima u kojima se nađu. Mogućnost slobodnog izražavanja je bitna u životu svakog deteta i dete treba postepeno da učestvuje u organizaciji i razvoju svog života.
Virtuelna aplikacija je izrađena u okviru projekta „Pravo deteta se njegov glas čuje“, koji sprovodi Centar za prava deteta, a finansira Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji u okviru Evropskog instrumenta za demokratiju i ljudska prava, a sufinansira se iz budžeta Republike Srbije – Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom.