Veterinarska inspekcija je uoči praznika pojačala kontrolu objekata u kojima se proizvodi i prodaje hrana životinjskog porekla. Iz Uprave za veterinu apeluju da potrošači hranu životinjskog porekla kupuju isključivo u registrovanim objektima.
Svi objekti u kojima se proizvode meso, proizvodi od mleka, riba, jaja, med moraju da budu odobreni ili registrovani u Upravi za veterinu i pod nadzorom veterinarske inspekcije, podsećaju nadležni.
„Upozoravamo građane da proizvode životinjskog porekla ne kupuju na otvorenim tezgama ili drugim nedakvatnim mestima, na i van pijačnog mesta, na ulici, sa ciljem kupovine jeftinijeg, često i sa idejom kupovine „domaćeg“ proizvoda. Na ovaj način, potrošači se izlažu rizicima od bolesti koju se mogu preneti hranom, bilo zbog bakterijske ili virusne kontaminacije i kupuju proizvod koji je nepoznatog kvaliteta i porekla“, saopštila je Uprava za veterinu.
„Kako bi izbegli rizik po zdravlje potrošači treba da kupuju hranu isključivo u registrovanim ili odobrenim objektima za proizvodnju i prodaju hrane – samoposlugama, hipermarketima, specijalizovanim maloprodajnim objektima (mesare, ribarnice) ili od lokalnih proizvođača koji su registrovani za proizvodnju po tradicionalnim metodama. Na pijacama bi trebalo kupovati jaja od registrovanih proizvođača, gde je jasno istaknut registarski broj gazdinstva i datum proizvodnje jaja. Kada je reč o proizvodima od mleka i mesa treba kupovati samo one koji su izloženi na propisanim temperaturama (rashladne vitrine)“, navode u ovoj instituciji.
Oprez pri kupovini hrane životinjskog porekla
Kupcima se savetuje da obrate pažnju na higijenu lica koja manipulišu hranom, higijenu posuda i alata koji se koriste pri rukovanju hranom.
„Treba proveriti deklaraciju proizvoda koja mora da sadrži najmanje naziv proizvođača, kontrolni broj objekta, datum klanja/proizvodnje/zamrzavanja, rok upotrebe i temperaturu čuvanja hrane. Takođe, treba poštovati uputstva proizvođača o načinu pripreme hrane i načinu konzumacije. Naročito obratiti pažnju na rok trajanja proizvoda pre i posle otvaranja ili manipulacije“, navode u Upravi za veterinu.
„Potrošači treba da obrate pažnju na kvalitet proizvoda – izgled, boju, miris, eventualna oštećenja, buđ. Ne treba kupovati unapred samleveno meso, već zahtevati da se meso samelje u prisustvu kupca, osim ako nije originalno upakovano i deklarisano“, piše u saopštenju.
Nadležni podsećaju da treba čuvati fiskalne račune i da se u slučaju uočenih nepravilnosti kontaktira nadležna inspekcija.
Iz Uprave za veterinu i podsećanje na obavezu da se svinjsko meso životinje zaklane na gazdinstvu proveri u veterinarskoj stanici ili ambulanti na prisustvo larvi trihinele.