Savez slepih i slabovidih lica u Zrenjaninu poseduje svoju biblioteku knjiga na Brajevom pismu, formiranu 1998. godine, kao ogranak biblioteke „Omer Marinkov“ iz Novog Sada. Biblioteku su sami formirali, uz podršku Saveza slepih Vojvodine, a za nove knjiga se snalaze na razne načine.
U okviru biblioteke imaju oko 500 knjiga na Brajevom pismu, oko 400 knjiga snimljenih na kasetama i preko 2600 naslova snimljenih u mp3 i mp4 formatu.
Sekretarka Saveza slepih i slabovidih lica, koja je ujedno zadužena i za rad biblioteke, Radmila Marinković, detaljnije nas je uputila u sastav i funkcionisanje biblioteke.
-Članovi Saveza uglavnom koriste usluge naše biblioteke. Posedujemo sve kategorije od poznatih naslova – preko kuvara do „narodnih lekara“. Nažalost, pojavom novih tehnologija i sticanjem prava na nova, modernija pomagala, sve manje ih se odlučuje za čitanje knjiga na Brajevom pismu. Jedna knjiga koja je štampana za osobe koje vide, kada se štampa na pismo predviđeno za slepa lica, pretvori se u 3 ili 4 velike knjige, jer su slova velikog formata. Samo mali broj članova još uvek praktikuje tradicionalno čitanje. Postoji dosta njih koji nisu obučeni za pismo slepih, mada mi uvek preporučujemo obuke, pogotovo novim članovima, kaže Radmila Marinković.
Za članove koji pored ponuđenog, potražuju neke druge žanrove ili određene knjige, a kojih nema u biblioteci u Zrenjaninu, postoji mogućnost da ih potraže putem interneta u bibliotekama susednih gradova.
-Pored naše, postoji i po jedna biblioteka u Novom Sadu i Beogradu, koje nude pogodnost izdavanja knjiga preko intereneta. Dostavlja ih Pošta i to je usluga „Cekogram“ koja se ne naplaćuje. Po broju članstva, proporcionalno, najviše naših članova iznajmljuje knjige, u svim formama. Postoji još jedna usluga, a to je slanje knjiga putem elektronske pošte, što se pokazalo efikasnim. Zahvaljujući Narodnoj biblioteci Srbije, ove godine ćemo obogatiti naš fond, kaže Marinković.
Gradska narodna biblioteka „Žarko Zrenjanin“ potpisala je ove godine sporazum sa Savezom slepih i slabovidih lica prema kojem će sve knjige koje ta biblioteka štampa, biti ostvarene i u zvučnoj tehnici.
– Dobijaćemo po jedan primerak svakog izdanja. Ono što je bitno za nas, jeste da postoji ideja da se u okviru prostorija biblioteke, oformi kutak za slepa i slabovida lica. Obezbedio bi im se govorni program i kompjuter, koji bi im omogućavao da tamo čitaju knjige. Zasad je ovo samo tendencija, ali i ovim putem ekskluzivna najava o proširenju saradnje između našeg Saveza i te institucije kulture, istakla je naša sagovornica.