Iako trenutno stanje Sandićeve kuće u Zrenjaninu liči na „početak kraja“ jednog kulturnog dobra, u Gradskoj upravi kažu da se čekaju reč i procena stručnih lica. Objekat je, nakon poslednjeg značajnog urušavanja, ograđen kako ne bi ugrozio bezbednost prolaznika i stanara okolnih kuća. Volju da se ova objekat sanira, i eventualno pretvori u muzej, dugi niz godina prate poteškoće. Od toga da je objekat u privatnom vlasništvu i da neko vreme nije postojala mogućnost dogovora oko otkupa, do nepostojanja sredstava u slučaju otkupa. U međuvremenu, vreme i vremenske neprilike rade svoje.
Poslednjih godina Gradska uprava grada Zrenjanina pokrenula je ovo pitanje, urađena je procena vrednosti zemljišta i objekta, razgovaralo se sa vlasnikom kuće i parcele u više navrata.
– U ovoj godini održali smo nekoliko sastanaka sa stručnjacima Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin, i ono što smo mi, kao grad, zatražili, jeste da nam se pojasni da li može da se uradi sanacija, odnosno rekonstrukcija kuće, uzimajući u obzir njeno trenutno stanje, ili, da li može da se uradi njena replika. Stručni ljudi Zavoda su nam pojasnili da bi se replika radila uz korišćenje originalnih materijala koji bi se reciklirali i uz primenu starih tehnika gradnje. Tako bi se postigao autentičan izgled. Teško je uraditi detaljnu procenu, ali pretpostavlja se da bi izgradnja takve replike koštala između 9 i 10 miliona dinara. Međutim, pre svega toga, potrebno je da se urade dve stvari. Najpre, Sandićevu kuću treba da obiđu stručnjaci koji se bave procenom stanja ovakvih objekata, kako bi pouzdano dali zaključak šta od te dve opcije može da se uradi – sanacija ili izgradnja replike, kaže Saša Santovac, zamenik gradonačelnika Zrenjanina.
Ukoliko stručna lica kažu da je replika jedina opcija, zamenik gradonačelnika kaže da bi se krajem ove ili početkom sledeće godine pristupilo izradi projekta.
Istovremeno, Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin dobio je zadatak da sa Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture ispita mogućnosti za kupovinu kuće – da li je republika zainteresovana da je pribavi u svoje vlasništvo ili da uz određene saglasnosti Zrenjanin uđe u proceduru kupovinu kuće.
-Sandićeva kuća jeste jedan od najznačajnijih objekata koji postoje na teritoriji grada Zrenjanina, ali osim velikog značaja koji ima za naš grad, reč je i o kulturnom dobru od velikog značaja. Zakonom o kulturnim dobrima od velikog značaja, takvi objekti pripadaju Republici Srbiji. To bi bio jedan otežavajući faktor ukoliko bismo mi želeli da pribavimo takvu imovinu. Isto je i sa objektima u centru koji su takođe proglašeni kulturnim dobrom. Oni nisu u vlasništvu grada već republike, a pravo korišćenja tih objekata imaju određene institucije kakva je recimo Gradska narodna biblioteka, pojašnjava Santovac.
Ukoliko republika reši da se uđe u proces kupovine, uslediće pregovori sa privatnim licem koje se vodi kao vlasnik Sandićeve kuće i parcele.
-Situacija je takva jednim delom zato što vlasništvo nad samom kućom i objektom ima privatno lice sa kojim je u nekoliko navrata pokušano da se dođe do kompromisnog rešenja, odnosno da dođe do otkupa. Poreska uprava je prošle godine donela procenu o vrednosti objekta i zemljišta u visini od 4,9 miliona dinara. Na poslednjim sastancima je vlasnik odredio i svog pravnog zastupnika koji treba da učestvuje u daljim dogovorima, pa se očekuje da će i tu krenuti na bolje i da će na kraju biti postignut dogovor sa vlasnikom, kaže Santovac.
Iako se u javnosti spekuliše da se rušenje kuće „samo od sebe“ željno iščekuje, ne bi li se ovde podigla nova zgrada, Saša Santovac kaže da su to besmislice i da je to nemoguće.
– Ne postoji nijedna druga namena. Na tom prostoru nije moguće ništa drugo raditi osim sanacije postojećeg objekta ili izgradnje replike, kaže na kraju razgovora zamenik gradonačelnika Zrenjanina.