Tokom jučerašnje tradicionalne dodele nagrade Fonda „Todor Manojlović“, zamenik gradonačelnika Saša Santovac saopštio je okupljenima da pokreće inicijativu za podizanje spomen-klupe posvećene književniku i dramskom piscu Todoru Manojloviću.
Santovac je podsetio da Manojlović ima svoju ulicu u Zrenjaninu, spomen-sobu u Narodnom muzeju, ali da veliki stvaralac zaslužuje i javno spomen-obeležje.
Spomen soba Todora Manojlovića u Narodnom muzeju
Neke od lokacija koje se navode kao moguće za postavljanje spomen-klupe jesu plato ispred biblioteke, renovirani Trg slobode ili ulica Kralja Aleksandra I Karađorđevića.
O TODORU MANOJLOVIĆU
Todor Manojlović je rođen 17. februara 1883. godine u tadašnjem Velikom Bečkereku. Književnik, književni i likovni kritičar i teoretičar, i dramski pisac koji je svojom prvom dramom „Centrifugalni igrač“ (1930. godine) postavio temelje moderne srpske drame. Jedan je od najvećih evropejaca srpske moderne kulture.
Završio je Filozofski fakultet – odsek istorije umetnosti u Bazelu 1914. godine. Prvi svetski rat ga je zatekao u Italiji. Godine 1916. odlazi na Krf kao dobrovoljac, sarađuje u Srpskim novinama i Zabavniku. Od 1920. do 1924. godine bio je sekretar Opere, zatim bibliotekar Senata i profesor beogradske Umetničke akademije. Sarađivao je sa mnogim književnim listovima i časopisima, uz veoma zapaženu prevodilačku aktivnost.
Odlikovan je, između ostalih nagrada, Palmom Francuske akademije. Napisao je veliki broj pesama, eseja, članaka i kritika koje su obuhvatile sve oblasti umetničkog stvaralaštva. Od drama se izdvajaju: „Centrifugalni igrač“, Katinkini snovi, Nahod Simeon, Opčinjeni kralj, San zimske noći, Comedia dell arte.
Između dva svetska rata intenzivno je pisao likovne kritike. Sudovi koje je u ovim tekstovima izrekao, povodom izložbi najznačajnijih jugoslovenskih slikara, poslužili su za današnju periodizaciju u likovnoj umetnosti 20. veka. Likovne kritike Todora Manojlovića objavljene su u redakciji Jasne Jovanov, u izdanju Gradske biblioteke Zrenjanin.
Umro je 27. marta 1968. godine u Zrenjaninu.
Izvor: I love Zrenjanin, Wikipedia Foto: riznicasrpska.net