Na nedavno održanom republičkom takmičenju iz hemije, u izuzetno jakoj konkurenciji, Pavle Cvetković iz Orlovata osvojio je prvu nagradu i posebnu diplomu Ministarstva prosvete. Ovaj trinaestogodišnjak je učenik sedmog razreda i skroz je odličan đak.
Učešće na takmičenju za Pavla Cvetkovića nije novina. Od trećeg razreda osnovne škole nadmeće se u različitim oblastima. Samo prošle godine išao na takmičenja iz četiri predmeta. Na matematici je bio prvi na opštinskom i drugi na okružnom takmičenju. Iz fizike je bio treći na opštinskom, a drugi na okružnom. Iz srpskog jezika je na oba nivoa bio drugoplasirani, dok je iz istorije bio treći.
Ove godine ga je, nažalost, bolest sprečila da učestvuje na nekim takmičenjima. Na takmičenju iz fizike bio je drugi na opštinskom i treći na okružnom takmičenju, dok je iz hemije oba puta bio prvoplasirani. To što je bio najbolji u Srednjem Banatu omogućilo mu je učešće i na republičkom nivou. I tu je odmah pokazao zavidno znanje, što mu je i donelo prvu nagradu, ali i posebno priznanje Ministarstva prosvete.
„Hemija mi je od počekta bila zanimljiva kao predmet. Od nastavnice sam dobijao vežbe koje sam radio, a kada bih ih završio ona mi je slala rešenja da proverim da li sam tačno odradio. Ono što mi nije bilo jasno mi je objašnjavala. Nekada sam išao na pretčase, nekada sam na pripreme išao posle nastave“, kaže Pavle Cvetković, učenik 7. razreda OŠ „Uroš Predić“ iz Orlovata.
„Na takmičenju je bilo između 50 i 60 učesnika sedmog razreda. Vežba je za mene bila jako laka, ali je zato test bio baš težak. Na vežbi smo morali da ispitamo rastvore da li su kiseline, baze… Na testu je bilo svo gradivo sedmog razreda, ali i deo iz organske hemije koja se uči u osmom razredu. To nisu rekli da će biti, a bilo je nekoliko pitanja. Na testu sam imao 58 od mogućih 70 bodova, a na vežbama maksimalnih 30. To je bilo dovoljno za prvu nagradu. Nadao sam se dobrom rezultatu i nagradi. Ova nagrada mi je podstrek da još više radim na sebi i da učim, ali i dokaz da se trud i rad isplate“, dodaje naš sagovornik.
Uspeh dece treba uvek podržati
Pavlova majka kaže da se nadala dobrom plasmanu svog deteta.
„Pre takmičenja Pavle je bio bolestan, čak je i na takmičenju osećao mučninu, ali, po njemu se videlo da je dobro shvatio gradivo. Naravno, tome je mnogo doprinela njegova nastavnica. Taj timski rad je stvarno dao rezultat. A kada se radi, uspeh ne može da izostane. Sad je pitanje ko šta smatra uspehom. Za mene je uspeh i samo plasiranje na bilo koje takmičenje. Znam koliko je teško doći do takmičenja i koliko su deca razočarana ukoliko odu na takmičenje i ne osvoje neko od prva tri mesta. Danas je malo dece koje zanima škola i sticanje znanje i takvu decu treba podržati. Pavle je dokaz da dete može da bude u bilo kojoj sredini, u bilo kojoj školi i da će ostvarivati rezultate ukoliko želi da radi“, kaže Ljiljana Milošev, Pavlova majka.
„Takmičenje je bilo u Nišu, a Pavle je rođeni Nišlija. Mi smo u Orlovat došli kada je on bio drugi razred. I eto desilo se da je osvojio prvu nagradu u gradu u kom je rođen“, dodaje naša sagovornica.
„Pavle je imao ogromnu želju da se dobro pripremi za takmičenje iz hemije“
Pripreme za takmičenje iz hemije Pavle je započeo još u decembru prošle godine.
„Pripreme za školsko takmičenje su počele u decembru, da bi se nastavile još intenzivnije tokom januara, čak i tokom zimskog raspusta, zbog opštinskog i okružnog ranga takmičenja. Pavle je pobedom na okružnom takmičenju održanom sredinom marta pokazao izvanredno znanje i razumevanje nove nauke – hemije s obzirom na to da je prve lekcije iz te oblasti čuo početkom školske godine kada je krenuo u sedmi razred. Pripreme su se sastojale u izradi, analizi i rešavanju mnogobrojnih zadataka iz zbirki, iz testova sa ranijih takmičenja i sakupljanjem dodatnih informacija vezanih za gradivo koje je predviđeno za obradu u školi tokom te prve godine učenja hemije. To se sve realizuje na posebno izdvojenim časovima, van redovnih, na dodatnoj nastavi, ali i korišćenjem savremenih sredstava komunikacije u mnogo, mnogo termina van školskog vremena. I naravno, priprema za nastup na republičkom takmičenju je bila vrlo ozbiljna i zahtevala je zajednički rad u prostorijama orlovatske škole tokom nekolicine dana prolećnog raspusta“, objašnjava Nataša Pavlov Maćoš, nastavnik hemije i Pavlov mentor.
„Radeći niz godina sa učenicima koji su, takođe, pokazivali veliko interesovanje i želju da saznaju više, primetila sam da kod Pavla postoji jako dobra usklađenost sa ranije stečenim znanjima iz matematike, fizike i da je kod njega razvijena u velikoj meri čitalačka sposobnost, da razume zahteve zadataka i tekst koji vrlo često prethodi tom zahtevu. Prosto je kod njega vrlo spontano tekla, kako je mi u prosveti nazivamo “korelacija znanja” i čemu stremimo, kao pedagozi, da razvijemo kod učenika. Uvidevši sve te Pavlove osobine postajala sam sve sigurnija da će postići i na državnom takmičenju zapažen uspeh“, objašnjava naša sagovornica.
I hemija može da bude „IN“
Uspeh, kaže nastavnica, je mnogo veći ako se zna da su na takmičenju bili i učenici iz specijalnih odeljenja pri Matematičkim gimnazijama u Beogradu i Novom Sadu.
„Težinu takmičenja bih ovog puta zamenila terminom “zadovoljstvo” jer me je Pavlov način razmišljanja i rešavanja zadatih izazova, često ostavljao zatečenom i oduševljenom. On je ideju imao, a da ja nisam trebala da mu je nagovestim. Uspeh je utoliko veći što Pavle živi u maloj sredini, Orlovatu gde ne dolazim svakodnevno i gde se on oslanja na sopstvene kapacitete“, kaže Pavlov Maćoš.
„Ovaj trinaestogodišnjak je dokazao da lična znatiželja, uživanje u saznavanju novog i postavljen cilj, a bez ikakvog pritiska da on to mora, nezaustavljivo pobeđuje i okolnosti i sredinu u kojoj živi. Potvrdio je da i znanje iz hemije može da bude “IN”. Veliku zahvalnost dugujem i kolegama iz Zrenjaninske gimnazije i Hemijske škole koji su bile spremne da omoguće pripremu za praktični deo takmičenja u svojim laboratorijama, za koji se stiče pravo na osnovu prethodno osvojenih bodova (uspeha) pri izradi testa na republičkom takmičenju. Pavle je u tom segmentu takmičenja osvojio maksimalan broj poena i osigurao prvu nagradu. Treba napomenuti da su u istoj konkurenciji nastupali i učenici koji pohađaju specijalna odeljenja pri Matematičkim gimnazijama u Beogradu i Novom Sadu što čini Pavlov uspeh još većim“, dodaje naša sagovornica.
Prva nagrada na republičkom takmičenju je, objašnjava, i kruna dugogodišnjeg nastavničkog rada sa učenicima koji pokazuju interesovanje i talenat za hemiju.
„To je i osećaj zadovoljstva da sam bar jednim delom doprinela njihovim kasnijim izborima i usmenjerima u životu, da sam „otvorila još jedna vrata“, ostavila trag u njihovom obrazovanju ili pak da im je uz moju pomoć ostalo poneko sećanje i primena naučenog iz hemije“, zaključuje Nataša Pavlov Maćoš, nastavnik hemije.
Fotografije ustupila Ljiljana Milošev