Zrenjaninka Tamara Berkesel Osnovnu školu „Dr Jovan Cvijić“ završila je kao vukovac i đak generacije. Trenutno je učenica drugog razreda Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu, poznatije kao Jovina gimnazija, na smeru Učenici sa posebnim sposobnostima za biologiju i hemiju. Iako, kako kaže, voli sve prirodne nauke, biologija i hemija, ipak, predstavljaju nešto posebno za nju. Tu pronalazi sebe i istinski uživa.
Uprkos tome što je zanima celokupno polje biologije, njena najveća interesovanja leže u polju molekularne biologije i fiziologije. Kada je reč o hemiji najviše je zanimaju biohemija i koordinaciona hemija. Od svoje osnovne škole pa do sada, takmičila se iz raznih predmeta i osvajala je brojne nagrade kako na takmičenjima u zemlji, tako i u inostranstvu. Tokom februara boravila je u Singapuru na globalnom takmičenju odakle je donela dve zlatne i jednu bronzanu medalju.
Još u osnovnoj školi ste ostvarivali zapažene rezultate na raznim takmičenjima. Koje oblasti su Vas najviše zanimale i kako ste se na kraju odlučili da se posvetite prirodnim naukama?
Odmalena sam bila radoznala, zanimalo me je sve, a ponajviše svet oko nas. Često sam se igrala u prirodi, sa raznim životinjama, volela sam da posmatram razne beskičmenjake, poput glista, puževa ili insekata. Takođe, rado sam mešala razne supstance i gledala reakciju. Kada sam bila šesti razred, želja mi je bila da postanem veterinarka. Čitajući tekstove sa različitih sajtova koji se bave, pre svega, popularizacijom biologije, shvatila sam da je moja ljubav zapravo usmerena baš ka ovoj nauci. Nekada sam mislila da nikada neću voleti neku nauku u toj meri kao biologiju, ali sada sam svesna da to nije baš tako. Moje prvo iskustvo u vezi sa hemijom bila je dodatna nastava iz tog predmeta u sedmom razredu, na koju sam krenula zbog izučavanja primene hemije u biologiji. Iako nisam bila posebno zainteresovana za ovu nauku, sa dolaskom malo kompleksnijih lekcija, zavolela sam je na nekom višem nivou.
Kada ste i kako shvatili da Vas privlače prirodne nauke i šta je presudilo da krenete ozbiljno njima da se bavite?
Prirodnim naukama sam počela ozbilnije da se bavim u srednjoj školi. Nastava biologije i hemije na mom smeru održava se na Prirodno-matematičkom fakultetu i to u blok nastavi jednom nedeljno, a nastava ostalih predmeta održava se u školi. Prilika koju sam dobila na PMF-u, odnosno rad u njihovim laboratorijama i saradnja sa profesorima ovog fakulteta je nešto što mi je otvorilo vrata ovog sveta i omogućilo da se ozbiljnije bavim ovim naukama.
Da li je odluka o odlasku u Novi Sad u srednju školu bila teška ili laka, budući da ste tada imali samo 15 godina i da li je Gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj“ ispunila Vaša očekivanja?
Tragala sam za kvalitetnim obrazovanjem koje bi bilo fokusirano na nauke koje me zanimaju – biologiju i hemiju, a kada sam saznala da u ovoj gimnaziji postoji specijalni smer na kome je fokus upravo na tome, bila sam sigurna da je to škola o kojoj sam oduvek sanjala. Odluka da se odvojim od porodice nije bila laka, ni za mene, ni za moje roditelje, ali ispalo je najbolje što je moglo biti i sada smo svi zadovoljni.
Koliko je bilo izazovno prilagoditi se životu u domu učenika i biti sa nepoznatim ljudima?
U početku je bilo veoma izazovno otići u drugi grad i živeti u domu učenika sa ljudima koje ranije nisam poznavala. Sada mogu reći da sam se uspešno prilagodila takvom načinu života i da sam zadovoljna svojom odlukom o odlasku u novosadsku školu.
Na kojim ste sve takmičenjima do sada učestvovali i kakve ste rezultate ostvarivali?
U osnovnoj školi sam se takmičila iz biologije, hemije, fizike i matematike. Najzapaženije uspehe sam postigla na takmičenjima iz biologije i hemije, gde sam stizala do republičkog nivoa, a iz hemije imam u VII razredu osvojeno drugo mesto na republičkom takmičenju. U srednjoj školi sam nastavila sa takmičenjima iz biologije i hemije. Od zapaženih uspeha iz prvog razreda istakla bih učešće na republičkom nivou iz oba predmeta, kao i drugo mesto na republičkom nivou na Smotri istraživačkih radova u kategoriji Life science. Ove godine sam učestvovala na međunarodnoj StemCo olimpijadi online na kojoj sam osvojila zlatnu medalju iz hemije i zlatnu medalju iz biologije. Time sam stekla pravo da učestvujem na globalnom StemCo takmičenju koje se u februaru održalo u Singapuru.
Kakva su iskustva sa takmičenja u Singapuru?
U Singapuru sam bila od 12. do 17. februara. To je za mene bilo jedno stvarno bogato iskustvo koje ću pamtiti zauvek. Singapur je jedna zaista predivna i veoma uređena zemlja koju vredi posetiti i upoznati. Osetila sam se kao da sam otišla u neku drugu dimenziju života koja je po mnogo čemu različita, a i naprednija od naše. Što se tiče rezultata, osvojila sam zlatnu medalju iz biologije, zlatnu medalju iz hemije i bronzanu medalju iz fizike. Veoma sam zadovoljna, jer te nagrade predstavljaju potvrdu mog rada i truda, a ujedno su znak da sam na dobrom putu ka ostvarenju svojih želja i ciljeva.
Koliko je potrebno rada i truda da bi se bio uspešan na ozbiljnim takmičenjima i kako stižete da organizujete svoje vreme? Imate li vremena za druženja, prijatelje ili to malo mora da trpi?
Uložila sam mnogo napora i vremena da bih postigla ovaj rezultat, ali pošto su prirodne nauke nešto što volim od malena, stvarno mi nije bilo teško. Svakako se već pripremam za takmičenja iz biologije i hemije u Srbiji, pa mi je bilo potrebno samo da nadogradim svoje znanje. Pored priprema za takmičenja, trudim se da izdvojim i vreme za druženje i prijatelje, mada je to teško, ali u tim trenucima pripreme su mi prioritet.
Dobitnica ste nagrade Srpske akademije nauka i umetnosti, jer ste se istakli izuzetnim rezultatima postignutim na takmičenjima širom sveta. Koliko Vam znači ova nagrada?
Ova nagrada mi veoma znači jer mi predstavlja motivaciju da napredujem u onome što radim i daje mi vetar u leđa.
Nedavno ste boravili u Petnici. Kakva iskustva nosite sa tog seminara?
Od 26. februara do 4. marta bila sam u Petnici na zimskom seminaru biomedicine. Iskustva su mi sjajna, saznala sam mnogo novih stvari koje ranije nisam znala i upoznala dosta ljudi sa sličnim interesovanjima. Seminari u Petnici za mene predstavljaju nešto što se ne propušta, jer svojim principom rada otvaraju nove vidike svojim polaznicima.
Kakvi su Vam planovi za naredni period?
Trenutno mi je u planu učešće na takmičenju iz hemije, Smotri istraživačkih radova i Takmičenje talenata Srbije, dok je takmičenje iz biologije za ovu godinu otkazano.
Koliko Vam je bitna podrška porodice i okruženje i kako oni gledaju na Vaše uspehe?
Veoma mi je bitna podrška porodice i prijatelja. Znam da su svi oni jako ponosni na mene. Takođe, nakon osvojenih nagrada u Singapuru dobila sam ogromnu podršku mojih sugrađana i jako sam srećna zbog toga. Istakla bih i nesebičnu pomoć i podršku moje profesorice hemije sa PMF-a Mirjane Radanović, kao i podršku mojih nastavnika i učiteljice iz osnovne škole.
Gde sebe vidite za 10-15 godina?
Volela bih da nastavim školovanje i usavršavanje, kako bih u životu mogla da radim ono što volim, a to je naučno-istraživački rad.
Fotografije ustupila Tamara Berkesel