Posledica manjka lekara u Banatu i najnovijeg izostanka Zrenjanina sa spiska Ministarstva zdravlja, kojim se pojedinim bolnicama u Srbiji dozvoljava novo zapošljavanje, jeste sve teže organizovanje pojedinih službi.
Tako Odeljenje za prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja opšte bolnice „Đorđe Joanović“ Zrenjanin od 1. avgusta radi po letnjoj organizacionoj šemi, prijemno trijažna ambulanta u popodnevnoj i noćnoj smeni, a vikendom i praznicima 24 sata, dok u prepodnevnoj smeni zbrinjavanje organizuju domovi zdravlja.
– Deficitarni su internisti, ginekolozi, psihijatri, hirurzi, kardiolozi. Proporcionalno tome nedostaju i medicinske sestre – objašnjava dr Gordana Kozlovački, direktorka zrenjaninske bolnice.
Zrenjaninska bolnica podnela je zahtev Vladinoj komisiji za davanje saglasnosti za dodatno zapošljavanje i radno angažovanje da odobri prijem 21 medicinskog radnika. Sa tim brojem radnika ova zdravstvena ustanova bila bi samo na početnoj poziciji pre stupanja na snagu zabrane zapošljavanja u javnom sektoru. Dakle, i dalje bi ostao ogroman problem sa manjkom medicinskog osoblja.
– Bolnici bi puno značilo da obnovi broj lekara, medicinskih sestara i zaposlenih u tehničkom sektoru koji su u poslednje vreme otišli u penziju, a čija mesta nisu popunjena zbog toga što je na snazi zabrana zapošljavanja u javnom sektoru. U bolnici, koja pruža zdravstvene usluge stanovnicima svih pet srednjobanatskih opština, trenutno je 23 radnika manje u odnosu na prošlu i pretprošlu godinu. Ranije ih je bilo 1.041, a sada 1.018. U penziju je otišlo pet lekara, isto toliko medicinskih sestara, 11 radnika u tehničkom sektoru i dvoje iz kadrovske službe – kaže direktorka Kozlovački.
PROBLEM I U AMBULANTAMA
Sa manjkom lekara suočava se i Dom zdravlja u Zrenjaninu, a ovaj problem odražava se, kažu, na rad ustanove i funkcionisanje ambulanti u gradu i okolnim selima.
– Po normativima, fali nam devet lekara. Dakle, toliko bi nam trebalo da bismo bili na graničnom broju. Ali, ako jedan lekar ode na godišnji odmor ili na bolovanje, već smo u problemu. Ovaj problem je izražen zbog velikog broja naseljenih mesta na području grada. Samo u selima, gde živi 46.851 stanovnik, imamo 23 zdravstvene ambulante i još 12 u gradu, a tu su i druge službe koje deluju u okviru Doma zdravlja – objašnjava v.d. direktora Doma zdravlja mr Miodrag Subić.
U Srednjobanatskom okrugu u ovom momentu nedostaje 216 lekara, i to u poređenju sa republičkim prosekom. U odnosu na pokrajinski prosek manje ih je 108. Tako Nišavski okrug ima 44 lekara na 10.000 stanovnika, a srednji Banat svega 18 lekara.
Izvor: Danas.rs/M. Pudar