U Zrenjaninu se do kraja nedelje održava prvi krug licitacije državnog poljoprivrednog zemljišta.
Poljoprivrednim proizvođačima na raspolaganju je blizu 12500 hektara zemljišta u 27 katastarskih opština. Usled vanrednog stanja proglašenog zbog pandemije virusa korona licitacija se po prvi put održava u neobičnim i za ovu situaciju prilagođenim uslovima – na gradskom stadionu. Uslove su propisali kako Vlada Republike Srbije tako i Štab za vanredne situacije.
Na zapadnu tribinu ovog stadiona jutros su mogli da pristupe samo oni koji su se prethodno prijavili i koji su na ulazu prošli obaveznu dezinfekciju te uz nošenje maski i rukavica.
Učesnici licitacija morali su na tribinama da drže i propisani razmak od najmanje 2 metra
Poljoprivrednici iz katastarske opštine Banatski Despotovac za koje je bio rezervisan prvi termin izrazili su negodovanje dobijenim površinama pa su i pre samog početka napustili licitaciju.
– Od 750 hektara koliko pripada ovoj katastarskoj opštini, nama ratarima ostavljeno je svega 30-tak hektara i to zemlje veoma loše klase, pete ili šeste. Ostala zemlja podeljena je stočarima i to iz drugih katastarskih opština, ne znamo po kom osnovu. U našem mestu živi 20-tak mladih poljoprivrednika koji žive isključivo od ratarstva. Zato smo odlučili da licitaciju bojkotujemo, a preostale oranice nek obrađuje opština – izjavio je Duško Vučen poljoprivrednik iz Banatskog Despotovca.
Duško Vučen
Stojan Kralj
Ratari iz Botoša takođe nisu učestvovali u licitaciji jer kako navode nije dovršen proces komasacije. Za površine u Ečki i Čenti prijavio se tek po jedan poljoprivrednik.
– Zemlja koja nije izlicitirana u prvom, naći če se u drugom krugu. Prvi krug licitacija traje do 3. aprila. Ovo je bio prvi put u istoriji da se licitacija održava na otvorenom prostoru. Ukoliko vremenske prilike narednih dana budu lošije licitacije će se održavati na istom mestu ali kod novinarskih loža – izjavio je Stojan Kralj šef odseka za poljoprivredu Gradske uprave Zrenjanin.
Prolećna setva treba da se obavi na blizu 185 000 hektara u srednjem Banatu od ukupnih 240 000 hektara oranica. Jesenas je pšenica posejana na 50 000 hektara, ječam na 5000, a uljana repica na 2500 hektara.