Mogu se jesti u bilo koje doba dana, pogodne su za sve prilike i postoje u dve varijante. Reč je o slanim i slatkim kiflama. Gotovo da nema nadeva kojim se ne mogu puniti. Nekada je za njihovu pripremu bilo potrebno mnogo vremena. Savremene domaćice, međutim, sve češće traže recepte za brze kifle. Proteklog vikenda održana je deveta Kiflijada u organizaciji Udruženja žena MZ Sava Kovačević. Na ovoj manifestaciji se pokazalo da iako koriste iste sastojke, domaćice prave različite kifle.
Kraj septembra ili početak oktobra je po tradiciji postalo vreme kada Udruženje žena MZ Sava Kovačević organizuje Kiflijadu. Na devetoj manifestaciji bio je prisutan rekordan broj učesnika.
“Kiflijada iz godine u godinu privlači sve veći broj takmičara, ali i udruženja i njihovih članova koji dolaze samo na druženje. I ove godine žene su se potudile da pokažu šta znaju i umeju. Čini mi se da je bilo predivnih kifli. Sledeće godine imamo zadatak da napravimo još bolju manifestaciju, jer obeležavamo jubilej, odnosno 10 godina trajanja. Tada mora da bude nešto posebno. Potrudićemo se da sve žene koje budu učestvovale, budu adekvatno i nagrađene. Da dobiju bar neki poklon paket za trud i da im se na taj način odužimo što su sa nama sve ove godine“, kaže Vera Jovin, predsednica Udruženja žena MZ Sava Kovačević.
I domaćini pripremali kifle za Kiflijadu
Pravo na učešće na takmičenju za najukusnije kifle imali su svi koji su to želeli. Bez obzira da li je reč o pojedincima ili o udruženjima. I svako je mogao da donese kifle koje je hteo. Pekarske, bavarske, integralne, krosane, slatke, slane…
„Mi, kao domaćini, pripremili smo kifle za goste. Svi koji su došli mogli su da probaju naše kifle, ali se mi, naravno, nismo takmičili. Jer, po pravilima, domaćin se ne takmiči. Svaka žena iz udruženja je mesila kifle. Tajna mojih kifli je u tome što se svaki put pomolim Bogu kad ih umeseim i poželim da ispadnu što bolje. Inače, jedna baka me je naučila da ih pravim. Reč je fenomenalnom testu. Recept za te kifle je kilogram brašna, pola litre mleka, 3 decilitra ulja, kašika soli, kašika šećera i jedno žumance“, objašnjava naša sagovornica.
Žiri je ocenjivao 20 slanih i 14 slatkih uzoraka kifli
Tročlani žiri koji su činili Olgica Velimirov, Milena Grbušić i Zorica Sinadinović, birao je najlepše kifle među čak 34 uzorka.
„Već nekoliko godina sam predsednica žirija na Kiflijadi. Moram da priznam da je svake godine sve više kifli koje ocenjujemo. Žene se baš trude. Sada smo imali 20 slanih i 14 slatkih uzoraka. Ovakva takmičenja su za žene vrlo značajna. Sve se i te kako raduju nagradama. Iz godine u godinu mi se čini da sve više slušaju savete žirija. Ranijih godina im nije bilo jasno zašto neka kifla nije dobra da bi bila nagrađena. Onda smo im objašnjavali da kifle koje se daju kao uzorci na ocenjivanje moraju da budu najlepše. Moraju da imaju bar 4-5 namotaja. Da poslednji namotaj mora da je dole, ispod kifle, a ne sa strane ili gore. Kora mora da bude formirana sa svih strana. Ako je slatka kifla onda treba da bude sa prah šećerom, recimo, da se na prvi pogled odmah razlikuje od slane kifle“, objašnjava Olgica Velimirov, diplomirani tehnolog prehrambene tehnologije.
„I ovoga puta ocenjivali smo prvo vizuelno izgled kifle, zatim miris, ukus i punjenje. Evo, recimo pobednička slatka kifla je punjena bundevom. To je nešto što je tradicionalno prisutno na našem podneblju. To je dodatni plus. Em je kifla bila ukusna, lepa, mekana, a i punjenje je bilo originalno“, dodaje naša sagovornica.
Žiri gledao i najsitnije detalje
Iako se broj žena koje prave greške prilikom pravljenja kifli za takmičenje smanjuje, i ovoga puta je bilo nekoliko uzoraka kifli koje nisu ispunjavale standarde takmičenja.
„Istina, bilo je nekoliko uzoraka koje smo odmah eliminisali prilikom vizuelnog ocenjivanja. Reč je o kiflama koje nisu imale lepo formiranu koru sa svih strana. To su kifle koje su se prilikom pečenja slepile jedna za drugu. Bilo je i kifli koje su bile jako lepe na izgled, ali su bile mnogo masne. Bilo je i kifli koje su bile preslane. Kod nekih kifli su žene koristile loš sir, pa se on istopio i onda je kifla kad se ispekla ispala totalno šuplja. Kao da je krofna, a ne kifla. Te kifle nisu mogle da budu nagrađene. Sve u svemu, zadovoljni smo kako su žene odgovorile na ovaj izazov“, kaže Velimirov.
Među učesnicima takmičenja bilo je i veterana, i onih koji su prvi put „izašli na crtu“
Među dobitnicama nagrada, bilo je žena koje su do sada već osvajale nagrade, ali i onih koje su priznanje dobile prvi put.
„Kiselo testo mora dobro da odstoji u prostoriji koja je topla. I to je ono što je najvažnije. Onda testo bude meko, a kiflice mogu lepo da se ispeku. Da ne budu izgorene. Kifle sam punila domaćim sirom. Sir obavezno mora da bude domaći, tvrdi. Za testo sam koristila mleko, brašno, jaja, kvasac, so… Brašno je belo i to se bira od kog proizvođača mora da bude. Nije svejedno ni koje je brašno, ni koji je kvasac. Ovo mi nije prvi put da sam osvojila neku nagradu. Dobijala sam nagrade i za slavski kolač. Inače, naše udruženje redovno učestvuje na različitim manifestacijama, tako da pripremamo sve i svašta”, kaže Anđelka Davidovac iz Asocijacije žena “Tradicija” iz Elemira dobitnica treće nagrade.
“Kifle sam pravila onako obično. Od kvasca, mleka, jogurta, ulja, soli… Premazivala sam ih margarinom. Testo je stajalo sigurno dobra dva sata. Nakon toga sam uvijala kifle. Ovo je prvi put da sam pravila kifle za takmičenje i osvojila sam nagradu. Srećna sam jako, presrećna sam. Ceo svet je moj. Kifle sam punila salamom, sirom i pavlakom. Kajem se što nisam pravila i slatke kifle, ali sam imala jako puno posla danas, pa nisam stigla. Ali, nema veze, drugom prilikom ću se i u toj kategoriji takmičiti”, objašnjva drugoplasirana Zorica Dupor iz Aktiva žena iz Aleksandrova.
Kifle se prave od brašna, mleka, kvasca, soli, šećera…
“Postupak pravljenja kifli je malo duži. Verovatno su zato i lepe. Za njih mi je trebalo oko 3-3,5 sata. Testo mora da se premesi dva puta. U njega idu mleko, ulje, jaja, kvasac, margarin. Kiflice sam punila pavlakom. Do sada sam već pet puta dobijala nagrade za kifle. Imam dve prve i tri druge nagrade. Ja sam u udruženju zadužena za pravljenje slanih kifli”, kaže Marija Savić iz Udruženja zrenjaninskih penzionera sa Gradnulice koja ponela pehar za najbolje slane kifle.
Kiflijada je pokazala da svaka žena ima neku svoju tajnu za pripremu kifli. Jer, uprkos tome što u većini slučajeva koriste iste sastojke, one na kraju naprave različite kifle.
“Kifle sam pravila od brašna, ulja, soli, malo šećera, kvasca. Malo sam stavila praška za pecivo i kašiku sirćeta. Od sirćeta testo ima bolji ukus. Po ovom receptu pravim kifle poslednje tri godine. To nije neki starinski recept. Ovo je prvi put da sam dobila nagradu za kifle. Baš mi je drago i što sam na ovom druženju i što sam osvojila nagradu”, kaže Ruža Praporski iz Udruženja žena iz Kumana, dobitnica treće nagrade za slatke kifle.
“Dok se čelo dobro ne oznoji, nema dobrog testa”
“U kifle idu kvasac, mleko, ulje, jaja, brašno. Testo treba mesiti s ljubavlju, tako da se svi sastojci dobro sjedine. Moja baba često kaže da nema dobrog testa, dok se čelo dobro ne oznoji. Zatim se čeka da se testo dobro odmori. Kifle sam punila nadevom od bundeve. To su naše stare bake tako pravile. Ovo je recept iz davnih, davnih vremena. Ja sam se danas dosta puta preznojila, što je i dalo rezultate. Najpre je trebalo spremiti nadev od bundeve – lepo ga ispržiti, začiniti, pa onda pripremiti testo, filovati kifle i na kraju ih peći. Ovo mi nije prva nagrada, osvajala sam priznanja na raznim takmičenjima u različitim kategorijama“, kaže Slavka Bojić iz Udruženja žena “Tradicija” iz Elemira koja je umesila najlepše slatke kifle.
Jedna dobitnica nagrađena i za slatke i za slane kifle
“Ja sam danas dobila dve nagrade. Drugo mesto za slatke kifle i titulu za Naj kiflu. U testo idu pola litre mleka, 4 jaja, malo više od kilograma oštrog brašna i šolja masti. Šolja masti se istuče dobro, dok se ne dobije pena. Posebno se ulupaju žumanca. Kvasac se ostavi da odstoji u malo mleka, šećera i brašna. Kada kvasac nadođe, onda se mesi testo od svih sastojaka. Belanca se umute i kada je testo skoro dobro umešeno, onda ih dodate. Ovo je stari recept od kojeg se dobija pravo testo. Ove kifle sam punila džemom od smokvi, a odozgo sam ih ukrasila čokoladom“, objašnjava Ljubinka Miškov – Ljupka iz Udruženja žena „Livađanke“ iz Aleksandrova.
„Naj kifla je izabrana iz kategorije slanih. Testo za slane i slatke kifle se razlikuje u tome što se kod slanih kifli ono premazuje žumancetom i mašću. Znači svaku obgicu koju razvučete premažete nadevom od masti i žumanca. I onda se uvijaju kifle tako da bude što više namotaja. Na kraju ih oblikujete tako da izgledaju kao da su sa slike. U polumesec. Odozgo se premazuju žumancetom i malo posole. Ja više i ne znam koji mi je ovo pehar po redu. Samo u septembru smo bili na nekoliko manifestacija i osvojili smo nekoliko pehara. I za pogače i za bosanski lonac i sad za kifle… Zaista se trudimo da ispoštujemo sva udruženja koja nas zovu i svuda idemo i učestvujemo“, dodaje naša sagovornica.
Osim pehara svi nagrađeni su dobili po paket proizvoda koji im je obezedio jedan od sponzora manifestacije – trgovina PerSu.
Nakon zvaničnog dela i proglašenja pobednika, prisutni su nastavili druženje uz večeru, muziku i tombolu.