Jedna od omiljenih destinacija Zrenjaninaca ali i gostiju iz cele Srbije i susednih zemalja je jezero Čepel.
Čepel je jedno od tri jezera na južnom obodu grada u naselju Mužlja koje u žargonu svi podrazumevaju pod zajedničkim imenom „Peskara“. Međutim uz Čepel ovom kompleksu pripada i tzv „kod Kovačevića – malo jezero“ i velika Peskara „Didula“ kao zvanično gradsko kupalište.
Čepel je kao i ostala jezera nastao pre 50 do 60 godina kada je počela eksploatacija peska i nadolaženje podzemnih voda, a nakon što je eksploatacija prestala jedno vreme bio je pravo ruglo, mesto koje su mnogi zaobilazili ili su tu krišom bacali smeće i šut.
Oko 2004. godine grupa entuzijasta okupljena u Klubu sportskog ribolova „Banat“ za kratko vreme i uz mnogo rada pretvorila je ovo područje u ono što je danas, atraktivnu lokaciju koja mami kako predstavnike ljudske vrste tako i mnogobrojne životinjske vrste, kopnene, vodene, krilate, a ni bogatstvo biljnog sveta nije zanemarivo.
Jezero ima površinu od 10,6 Ha, 18 pozicija za pecanje, poznato je po šaranima i amurima teškim i preko 20 kg. U jezeru žive i tolstolobik, štuka, som, smuđ, bandara, zlatni karaš, babuška, deverika, krupatica, bodorka, linjak i crvenperka. Na jezeru svoj mir imaju i labudovi, galebovi, ćubasti gnjurci i druge vrste ptica
– Čepel je raj za ljubitelje prvenstveno šaranskog ribolova, prebogato je ribljim fondom. Ribolovcima je na raspolaganju 18 pozicija, napravljenih i raspoređenih po pravilima Svetske ribolovačke organizacije (FIPSed). To je mesto gde uživaju ne samo ribolovci već i njihovi prijatelji koji ne moraju obavezno da budu i ljubitejli ribolova, članovi porodice i slično ali svi rado provedu dan, dva, sedam ili čak ceo godišnji odmor na nekoj od pomenutih pozicija na kojima je pored ribolova omogućeno i kampovanje – kaže Slavko Čolak potpredsenik KSR „Banat“ jedan od začetnika ideje o revitalizaciji ovog prostora.
Na jezeru važi pravilo „Ulovi, slikaj i vrati“
Epidemija korona virusa ove godine uticala je na mnoge oblasti i ekonomske pokazatelje. U slučaju jezera „Čepel“ to znači da u ovom periodu ima manje ekipa ili gostiju iz inostranstva ali su zato ribolovne pozicije zauzete ili rezervisane nedeljama unapred jer domaći ribolovci nigde nisu otputovali i svoje vreme provode upravo ovde. Deo atmosfere jednog nedeljnog jutra zabeležili smo u video prilogu.