Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom obeležen je danas u i Zrenjaninu šetnjom podrške kroz glavnu gradsku ulicu i prigodnim programom na Trgu slobode.
U organizaciji Osnovne i srednje škole „9. maj“, a uz podršku đaka iz drugih škola, mališana iz vrtića i brojnih roditelja, ukazana je pažnja osobama koje imaju hromozom više, stanja koje je u medicini označeno kao Daunov sindrom.
Današnjim skupom poslata je poruka da „pravi prijatelji ne broje hromozome“ i da su osobe sa Daunovim sindromom važan i neizostavan deo našeg društva. Direktorka škole „9. maj“ Snežana Oluški Vlačić, kaže da je odziv, ove, treće godine zaredom u kojoj se organizuje podrška osobama sa Dunovim sindromom, najveći.
– U našoj školi imamo 250 učenika sa raznim smetnjama, i dobar procenat dece je upravo sa Daunovim sindromom. Bez obzira da li su oni u našoj ili u nekoj drugoj školi, važno nam je da svako od njih postane vidljiv. Sve što se dešava iza zidova, kao da i ne postoji. Zbog toga je baš lepo što je 21.3. s obzirom da je trizomija na 21 paru hromozoma pa je simbolično i određen ovaj datum. Svaki put iskoristimo lepo vreme da prošetamo i da budemo sa ljudima sa kojima živimo. Stalno smo govorili da smo svih ovih godina živeli pored nekoga. Jako je teško živeti sa nekim, prihvatati, gledati i podržavati svakoga dana. Zato je važno da iskoristimo svaki dan da postanemo vidljiviji i da kažemo „ovde smo, sa vama, a ne iza zatvorenih vrata“, istakla je Oluški Vlačić.
O daljim planovima i ciljevima za osobe sa posebnim potrebama, direktorka ove škole kaže:
– Briga o deci od najranijeg uzrasta do kraja njihovog života. To je ono što radimo i što nam je cilj – da obuhvatimo i decu i mlade, i stare. Dakle servis za rani tretman, za decu od rođenja do treće godine, gde bismo predupredili sve komplikacije koje nastaju tokom ranog detinjstva. Takođe važna je i briga o starim licim, da ne moraju da završavaju u nekim drugim institucijama. Mi sada imamo Dnevni centar ali je važno da se ta lica osete korisnim, da osnujemo radni centar i stambene jedinice za stanovanje kao najuspešniji vid socijalizacije i društvene integracije.
Događaj je podržala kompanija Gomex, prepoznatljiva po svojoj društvenoj odgovornosti, naročito prema osetljivim grupama.
Nakon završetka šetnje kroz centar, kod spomenika kralju Petru, zrenjaninski horovi izveli su kratak program. Nastupili su horovi Srednje muzičke škole Josif Marinković i Osnovne škole Petar Petrović Njegoš.
Uz melodiju „U svetu postoji jedno carstvo“ ka nebu je poletelo stotinu balona u znak podrške osobama sa Daunovim sindromom.