Na Dečjem odeljenju Gradske narodne biblioteke „Žarko Zrenjanin“ organizovano je druženje i razgovor sa Ivanom Lukić, dobitnicom nagrade „Politikinog zabavnika“ za knjigu „(Ne)pitaj me kako sam“.
Istom prilikom predstavljen je novootvoreni Tinejdžerski kutak Biblioteke.
Ivana Lukić, koja radi kao školski psiholog i profesorka u XIV beogradskoj gimnaziji, a vodi i brojne kreativno-psihološke radionice, imala je priliku da porazgovara sa mladim Zrenjanincima o onome što za njih predstavlja probleme i iskušenja u adolescentskom periodu. Nagrađena knjiga “(Ne)pitaj me kako sam” nastala je kao želja autorke da se iskustva koja je stekla kroz rad sa tinejdžerima pretoče u kratke zapise mnoštva “anonimnih ja” koja tako, iz prvog lica progovaraju o svojim osećanjima, zapažanjima, problemima, dilemama.
Susret sa Ivanom Lukić bio je organizovan kao prvi u nizu događaja kojim se promoviše Tinejdžerski kutak u biblioteci.
– Tinejdžerski kutak na Dečjem odeljenju biblioteke podrazumeva izdvojen knjižni fond sa najtraženijom i najaktuelnijom literaturom za ovu kategoriju korisnika, ali ne samo fizički izdvojen prostor namenjen mladima: podrazumeva i uključivanje tinejdžera u projekte, programe i aktivnosti koje će biti realizovani tokom čitave godine, kažu u biblioteci.
Bibliotekari smatraju da je adolescentsko doba vreme kada mladi uglavnom prestaju da čitaju “neobaveznu literaturu” i biblioteku poistovećuju sa mestom koje posećuju samo kada moraju da dođu do školske lektire. Često se govori o tome da mladi ne čitaju, mada je zrenjaninska biblioteka stava da ni starije generacije ne mogu da se pohvale bojem pročitanih knjiga na godišnjem nivou.
– Iskustva zrenjaninske biblioteke stečena kroz realizovane radionice, festivalske programe, gostovanja domaćih i inostranih autora, potom, i prisustvo mladih na programima koje organizuju kolege iz drugih ustanova kulture, pokazalo je da mladi nisu nezainteresovani, ali da sadržaj i način prezentovanja moraju biti i zanimljivi, inovativni, a mladi motivisani i uključeni u samu realizaciju, navode u ovoj instituciji kulture.
Uz stalnu potragu za boljim smeštajnim rešenjem i posebnim odeljenjem u okviru biblioteke, otvaranje Tinejdžerskog kutka označilo je i početak koordinacije i dogovora sa mladima našeg grada u vezi sa nabavkom njima značajne literature, književnih i radioničarskih programa sa idejom da i oni i biblioteka odrastaju i rastu kroz ovakvu kvalitetnu i kreativnu razmenu iskustava.