Javnost je prethodnih dana šturo obaveštavana o uginuću divljih ptica, baveći se uglavnom temom ptičijeg gripa.
Ptice su većinom ugibale od iscrpljenosti kao posledice duge i oštre zime, a mali broj njih i od virusa pomenutog ptičijeg gripa.
Među uginulim pticama je i labud koji je pre tačno pet godina obitavao na centralnom gradskom jezeru u Zrenjaninu i neko vreme bio „zvezda“ u medijima. U to vreme je sa svojom ženkom Zrenjanincima bio omiljen motiv za fotografisanje. Labud „Lale“ i njegova ženka „Sosa“ kako ih je javnost „krstila“ 2012. godine kada su i pušteni na jezero, obitavali su na njemu oko mesec, a potom su odleteli u pravcu Mađarske.
Ptice su mogle da se prate na osnovu prstena, a budući da su ih mađarski čuvari nekoliko puta očitavali, sve vreme se znalo mesto na kojem ovaj par živi. Poslednji put su registrovani u Mađarskoj, u decembru prošle godine, da bi se zbog veoma jake zime zaputili nazad na jezero u Zrenjaninu.
Labud Lale sa žutim vratnim prstenom
– Zanimljivo je da su se Lale i Sosa vratili na mesto na kojem smo ih pre pet godina spasili, oporavili i pustili na naše jezero u centru grada, i da su ponovo došli da „traže“ pomoć. Labud Lale doleteo je vidno iscrpljen i, nažalost, pre desetak dana je i uginuo – priča za naš portal Stevo Čorokalo iz JU „Rezervati prirode“.
Očigledno da se ptice nisu tu slučajno vratile.
– Naravno, to su inteligentne životinje, a sigurno da su i zapamtile lep tretman koji su imale pre pet godina – kaže Čorokalo.
Lale prvi labud u istoriji grada Zrenjanina koji je zaplivao jezerom
Labud kojeg je javnost kasnije krstila imenom „Lale“ došao je na gradsko jezero zahvaljujući Lovačkom udruženju grada Zrenjanina, lovačkom društvu „Petra Stajićevo“ i udruženju građana Lokalni ekološki izazov „Zrenjanin“. Labud koji je pronađen u prirodi i kasnije oporavljen morao je i da bude vraćen u prirodu. Tako je na jezero pušten 8. marta 2012. godine, a po njemu je i jezero nazvano „Labudovo jezero“.
.
– Tokom svoje dužnosti u JU „Rezervati prirode“ spasili smo mnogo jedinki svih vrsta ptica – nastavlja Čorokalo. -Spašavali smo i rode, orlove mišare, belorepane, labudove. Nažalost, dešavaju se i ovakvi tužni događaji ali tako je to, u prirodi nema milosti. Naš posao pored čuvanja prirode jeste i da pratimo i kontrolišemo životinje jer na taj način kontrolišemo i sada aktuelnu situaciju sa ptičijim gripom.
Lale tokom života nije uspeo da se upari bez obzira što je imao Sosu, međutim i to je u prirodi normalno, jer ne uspeju sve ptice da se upare. Ostaje da sačekamo još sezonu-dve pa da na gradskom jezeru dočekamo i „ružne pačiće“.