Telefonsko savetovalište za roditelje “Deca Srbije” počeće da radi u Zrenjaninu u ponedeljak 12. maja, potvrdili su danas predstavnici Doma zdravlja „Dr Boško Vrebalov“, rukovodeće institucije ovog nacionalnog projekta za naš grad.
Roditelji će po ceni lokalnog telefonskog poziva moći da dobiju informacije o trudnoći, porođaju i deci.
Koncept ovih savetovališta je takav da korisnici iz cele Srbije mogu da zovu bilo koji od 25 gradova koji su trenutno u mreži. Tako u slučaju da roditelj nije u stanju da ostvari komunikaciju sa savetovalištem u svom gradu, uvek može pozvati neko drugo savetovalište iz mreže.
– Ovaj servis je nastavak jedne dobre prakse koja je započeta osnivanjem telefonskog savetovališta “Halo beba” i koje se pokazalo kao jako dobrim i korisnim. Tu smo da razrešimo neke nedoumice po pitanju rasta i razvoja dece, da damo savete roditeljima. Iskustva iz mreže pokazuju da roditelji najčešće zovu kada su uplašeni i ne znaju šta da rade u određenoj situaciji, poput one u kojoj dete ima povišenu temperaturu, rekla je glavna sestra Doma zdravlja “Dr Boško Vrebalov”, Marija Marković.
Republički fond za zdravstveno osiguranje finansira projekat, a Domovi zdravlja na lokalnom nivou daju stručnu radnu snagu. U zrenjaninskom servisu radiće dvadeset medicinskih sestara, pre svega patronažnih sa dugogodišnjim iskustvom u pedijatriji i radu sa trudnicama i porodiljama.
– Telefonski razgovor je smernica kako bi videli da li je potrebno da se uključi patronažna sestra. Ukoliko jeste, imamo kontakte na terenu i po potrebi ćemo upućivati patronažnu sestru da ode do porodice kako bi dala neki savet ili pružila stručnu pomoć, objasnila je Markovićeva.
Pored informacije u medijima, Dom zdravlja će pozivati roditelje iz svoje baze podataka da bi ih informisali o početku rada telefonskog savetovališta.
– Pružaćemo stručne savete o trudnoći, porođaju, higijeni, nezi i ishrani deteta od rođenja do navršene šeste godine života. Ovaj vid komunikacije između korisnika i institucije zdravstvene zaštite, omogućava roditeljima da dobiju stručan savet u onom trenutku kada im je najpotrebniji. Iz tog razloga i radimo 24 sata, sedam dana u nedelji. Nadamo se da će medicinske setre na ovaj način uspeti da reše mnoge nedoumice roditelja, rekla je glavna sestra polivalentne patronažne službe, Slađana Pejović.