Najmlađe javno preduzeće „Rezervati prirode“ u fazi je dobijanja upravljanja Specijalnim rezervatom prirode „Ritovi donjeg Potisja“, a kako je na jednoj od poslednjih sednica Gradskog veća potvrđeno, ta odluka države očekuje se do kraja maja.
Pored želje za upravljanjem nad tim resursom, „Rezervati prirode“ pokrenuće inicijativu i za dobijanje nadležnosti nad Parkom prirode Potamišje.
Direktor tog javnog preduzeća, mr Dejan Jovanov, kaže za I love Zrenjanin da su ta dva područja od izuzetne važnosti kako zbog saradnje sa Mađarskom i Rumunijom kroz teritorijalnu i povezanost vodenim resursima, tako i zbog potencijala koje te oblasti pružaju.
– Ritovi donjeg Potisja i Park prirode Potamišje nisu do sada imali upravljača i nad tim teritorijama nije bila razvijena velika privredna i turistička delatnost. Imamo brojne opcije i mogućnosti šta sve možemo da uradimo – od turističkih i edukativnih sadržaja, očuvanja ribljeg fonda, pošumljavanja, uređivanja korita do pokretanja ruralnog razvoja kroz saradnju sa lokalnim stanovništvom, kaže Jovanov.
Pored dva resursa koja nisu imala upravljača, vodi se borba i za drugu grupu dobara nad kojima se trenutno staraju privatna lica, a to su specijalni Rezervati prirode „Stari Begej-Carska bara“, „Okanj“, i slano jezero Rusanda.
Procedura je spora budući da Pokrajinski organi smatraju da sadašnji upravljači nisu najbolje ali su „pristojno“ rešenje.
– Mi imamo gomilu dokaza koji govore suprotno. Ubeđeni smo da će vreme pokazati da pojedini upravljači nisu dobri, i kao što smo u analizi opravdanosti naveli, ako se ovako nastavi, Rezervat prirode „Stari Begej-Carska bara“ za 10 godina neće postojati. U Specijalnom rezervatu prirode „Okanj“ prošle godine su se desila tri požara. Treće dobro, jezero Rusanda, tek je dobilo upravljača, i u narednom periodu ćemo videti kakvo će biti ophođenje. Mi želimo da imamo saradnju sa svima, bez obzira da li trenutno upravljamo tim dobrima ili ne, kaže sagovornik portala.
Jovanov dodaje i da je njihova težnja kao javnog preduzeća da preuzmu nadležnost nad prirodnim dobrima od privatnih firmi i lica, potpuno opravdana.
– Pristupanjem Evropskoj uniji i ulaskom u proces pridruživanja, decentralizacija upravljanja zaštićenim područjima ne opstaje. I u regionu zaštićenim područjima upravlja javni sektor, a ne privatnici.
Gradski većnici nedavno su dali saglasnost da „Rezervati prirode“ počnu da se staraju o spomenicima prirode Beli dud, Hrast lužnjak i Županijski park, o kojima je do sada brinuo grad, odnosno Javno komunalno preduzeće „Čistoća i zelenilo“.