Uredba vlade Srbije kojom je zrenjaninskom Javnom preduzeću „Rezervati prirode“ na upravljanje dodeljen Specijalni rezervat prirode „Ritovi donjeg Potisja“ stupila je juče na snagu.
Naročit značaj, kako je na konferenciji za medije istakao pomoćnik gradonačelnika Duško Radišić, ogleda se u činjenici da se rezervat nalazi na području četiri opštine – Zrenjanina, Novog Bečeja, Titela i Žablja.
– Naše javno preduzeće upravljaće područjem koje se prostire na površini većoj od tri hiljade hektara, i dugoj skoro 30 kilometara. Strateško opredeljenje Gradske uprave je da što aktivnije učestvuje u zaštiti životnih dobara pa tako posle Potisja možemo da najavimo aktivno učešće u proglašenju Potamišja koje se očekuje sledeće godine. Evropska delegacija je upoznata sa ovim novostima, i poručila je da su nam fondovi za finansiranje projekata na raspolaganju, rekao je Radišić.
Predstavljanje plana upravljanja rezervatom „Ritovi donjeg Potisja“
Direktor javnog preduzeća „Rezervati prirode“, Dejan Jovanov, predstavio je javnosti načine na koje će se upravljati ovim kompleksom.
– Specijalni rezervat prirode se nalazi 51.9% na teritoriji Grada Zrenjanina i zbog toga smo između ostalog postali upravljači. Ritovi donjeg Potisja predstavljaju najreprezentativniji i najatraktivniji očuvani ritski kompleks u Srbiji. Zaštićeno područje obuhvata kompleks ritskih staništa šume crne i bele topole, bele vrbe, vlažne livade, močvarne komplekse, otvorena vodena ogledala stalnih i privremenih bara i osam starih meandara Tise. Područje ima 177 vrsta ptica, od kojih je 150 strogo zaštićeno, 14 biljnih zajednica, 36 vrsta riba, 45 vrsta fitoplanktona i veliki broj vrsta sisara, rekao je Jovanov.
Budući da je reč i o ribarskom području, „Rezervati prirode“ imaće obavezu da formiraju čuvarsku službu koja će obavljati i poslove ribočuvara. Čuvarska služba moći će da bude naoružana što je naročito važno u delovima u kojima se odvijaju krivolov i neovlašćena seča šuma.
U narednih 60 dana ovo preduzeće ima zakonsku obavezu da izradi godišnji plan upravljanja, a u narednom periodu od 10 meseci moraće da uradi i desetogodišnji plan upravljanja.
– Za preduzeće je važno i donošenje naknade za korišćenje specijalnog rezervata koju će nam plaćati svi subjekti koji posluju u zaštićenom području. Osim donošenja plana upravljanja, narednih 10 meseci predstavljaju i rok za obeležavanje rezervata, i tada će se jasno videti oznake na ulazu i izlazu rezervata, oblasti sa režimima drugog i trećeg stepena zaštite, mesta na kojima je ribolov dozvoljen, ali i za sve ono što je zabranjeno, rekao je na kraju Dejan Jovanov.