U organizaciji Saveza gluvih i nagluvih Srbije kao i Grada Zrenjanina, održana je prezentacija Zakona o upotrebi znakovnog jezika za gluva lica za lokalne samouprave i javne ustanove.
-Usvajanje ovog zakona umnogome će olakšati život i komunikaciju osobama oštećenog sluha. Mnogo će nam značiti prisustvo prevodioca kada smo u nekoj od javnih službi. Iako je zakon usvojen pre više od godinu ipo dana, njegova implementacija ide sporo i zbog toga se i organizuju ovakve tribine – kaže Suzana Maslać Matović predsednica Saveza gluvih i nagluvih Srbije.
-Ideja je da se usluga znakovnog prevodioca, a samim tim i potpuna inkluzija osoba oštećenog sluha u društvo delom finansira iz sredstava lokalnih samouprava. Ministarstvo sa svoje strane finansira rad kancelarije za znakovne prevodioce u Zrenjaninu što je nedovoljno i smatramo da je neophodno i određeno učešće lokalne zajednice – rekla je Jelena Kotević rukovodilac grupe za normativne poslove u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja.
Ona je komunikacijske barijere osoba oštećenog sluha uporedila sa arhitetktonskim barijerama za osobe sa telesnim invaliditetom.
-Uvođenje znakovnog prevodioca omogućiće osobama oštećenog sluha da budu ravnopravne pre svega u javnim institucijama te da ostvare svoja zakonska prava kao i obaveze, naglasila je Kotević.
-Naš cilj je da pomažemo sva udruženja osoba s invaliditetom kojima je pomoć neophodna i smatramo da im je, osim obezbeđivanja prostora za rad potrebna i finansijska pomoć. Što se tiče gluvih i nagluvih osoba, mi smo u proteklom periodu organizovali obuku dela zaposlenih u Gradskoj upravi i javnim preduzećima za upotrebu znakovnog jezika, bio je to projekat „Razgovarajmo rukama“, što je jedan od pokazatelja naše spremnosti da pomognemo ljudima kojima je ovakav vid komunikacije potreban. Smatramo da je ovaj zakon veoma značajan i nastavićemo s aktivnostima koje imaju za cilj pomoć osobama s inavliditetom, u ovom slučaju gluvim i nagluvim – rekao je Saša Santovac na ovom skupu.
Zakon o upotrebi znakovnog jezika usvojila je Narodna skupština Republike Srbije 28. aprila 2015. godine i on je trenutno jedini zakon u Srbiji koji se direktno odnosi na određenu kategoriju stanovništva s invaliditetom. Tim zakonom uređuje se upotreba znakovnog jezika, odnosno pravo na učenje znakovnog jezika i pravo na upotrebu usluge tumača za znakovni jezik, način upotrebe usluge tumača za znakovni jezik, mere za podsticanje primene i unapređenje upotrebe znakovnog jezika kroz informisanje i obrazovanje na znakovnom jeziku i druga pitanja od značaja za upotrebu znakovnog jezika.