1. Deci ispod 13 godina bilo je zabranjeno pušenje.
2. Deci ispod 15 godina bio je zabranjen ulazak u kafane i gostionice.
3. Za izostanak dece sa školske nastave, roditelji i staratelji bili su kažnjavani novčanom globom. U gradskoj arhivi sačuvano je na desetine spiskova učenika koji ne pohađaju nastavu i njihovih roditelja koji su zbog toga snosili finansijske posledice.
4. Glavni predmeti u osnovnim školama bili su veronauka, crkveno pojanje, čitanje i pisanje, dok su ostali predmeti bili sporedni.
5. Đaci osnovnih i srednjih škola bili su u obavezi da prisustvuju crkvenim bogosluženjima. Svaka školska godina u Gimnaziji počinjala je svečanom liturgijom uz obavezno prisustvo đaka i nastavnika.
6. Po završetku srednjeg školovanja išlo se u vojsku, ali je postojala mogućnost oslobođenja od vojne obaveze putem otkupa ili slanja nekog drugog lica na njeno izdržavanje.
7. U sklopu gradske uprave Velikog Bečkereka postojala je posebna služba koja je bila zadužena za zaštitu prava dece i adolescenata, koja se zvala Siročadski sto. Ova ustanova je nastavila da postoji i u periodu između dva svetska rata.
8. Prvo zabavište u gradu otvoreno je 1872. godine, nakon višegodišnjih rasprava za i protiv. To je bila ustanova koja je funkcionisala po tzv. „Frebelovom principu”, po kojem funkcionišu i današnja zabavišta: umesto da već sa 3-4 godine uče čitanje i pisanje, deca su se igrala.
9. Od 1872. do 1913. godine, neposredno pred izbijanje Prvog svetskog rata, u Velikom Bečkereku otvoreno je i radilo ukupno sedam zabavišta.
10. Srpsko zabavište nalazilo se u današnjoj Karadžićevoj ulici, u objektu u kom je danas Predškolska ustanova Zrenjanin. Ono je otvoreno 1891. godine na inicijativu Dobrotvorne zadruge Srpkinja.
Izvor: Portal Zrikipedija