Zubi koji imaju sivu ili žućkastu nijansu često su razlog zbog koga ljudi osmeh sakrivaju rukom. Godine života, ali i konzumiranje određene hrane i pića, te nedovoljno dobra higijena, mogu izazvati mrlje na zubima i u celini ih potamniti za par nijansi. Jedan od načina za vraćanje nekadašnje boje zuba i blistavog, lepog osmeha, jeste ordinacijsko izbeljivanje zuba koje nije štetno za zdravlje zuba zbog čega se može više puta ponavljati. Finansijski gledano – u odnosu na neke protetske usluge kojima se takođe postižu savršeno beli zubi, ovaj postupak ne predstavlja veliki izdatak.
– Kandidati za izbeljivanje zuba su svi oni koji nisu zadovoljni estetskim izgledom svojih zuba. Zubi koji se mogu izbeljivati su naši prirodni zubi. Ukoliko postoje kompozitni ispuni odnosno plombe na prednjim zubima, taj deo ne može da se izbeli već isključivo prirodna struktura zuba. Moguće je uraditi izbeljivanje i kod osoba koje imaju kompozitne ispune, međutim, desetak dana nakon izbeljivanja ti ispuni se menjaju kako bi se dobila adekvatna boja koju smo postigli izbeljivanjem prirodnog dela zuba. U našoj ordinaciji postupak izbeljivanja radimo preparatom ‘white smile’ koji je predviđen isključivo za profesionalnu upotrebu odnosno ordinacijsko beljenje zuba. Ovaj preparat sadrži 32% hidrogen-peroksid i nije štetan za zube. Treba da se radi pod kontrolom stomatologa kako kiselina ne bi došla u dodir sa mekim tkivima – desnima, usnama, sluzokožom obraza, jer može da stvori manje opekotine, kaže doktor stomatologije Filip Molkuc iz Stomatološke ordinacije „Medident team“.
Na ovaj način boja zuba može da se izbeli za 2-3 nijanse. Kakvi će rezultati biti postignuti u procesu izbeljivanja umnogome zavisi od strukture prirodnih zuba. Osobe koje imaju tanju zubnu gleđ treba da znaju da je ona prozirnija i da se ispod nje vrlo često providi i nazire dentin koji je žućkaste boje, te da u tom slučaju rezultat izbeljivanja ne mogu da budu izrazito beli zubi.
KAKO IZGLEDA POSTUPAK IZBELJIVANJA ZUBA?
– Izbeljivanje zuba preparatom ‘white smile’ je potpuno bezbolno. Nanosi se na zube dva puta, od ‘petice’ do ‘petice’ i u gornjem i donjem nizu zuba. Preparat se drži na zubima 15-20 minuta, u zavisnosti od toga za koliko nijansi izbeljujemo zube. Nakon toga se smesa ispira. Sledeći korak je nanošenje musa odnosno paste čija je uloga da u narednih par sati smanji osetljivost zuba na tople ili hladne nadražaje. Nakon izbeljivanja se ne javlja osetljivost na promene toplo-hladno. Sedam do deset dana je potrebno izbegavati obojena pića i u tom periodu je najbolje takvu vrstu tečnosti unositi putem slamčice. Treba izbegavati kafu, crno vino, čajeve, cigarete, sve ono što dovodi do velikih prebojenosti zuba, pojašnjava dr Mokluc.
Koliko često može da se radi izbeljivanje zuba?
– Sa ovom kiselinom, na svakih šest meseci. Svi naši pacijenti su zadovoljni ovim načinom izbeljivanja zuba, kaže naš sagovornik na kraju razgovora.
Cena izbeljivanja zuba u Stomatološkoj ordinaciji Medident je 6.000 dinara.
„Medident team“ se nalazi u Ulici Save Tekelije 44 u Zrenjaninu
Radno vreme ordinacije: ponedeljak – petak dvokratno: 9 do 13 i od 16 do 20h
U dogovoru sa lekarima moguće je zakazati pregled ili intervenciju i vikendom
Kontakt: 065/209-7567