Sloganom Nacionalne nedelje dojenja koja se u Srbiji ove godine obeležava od 28. septembra do 4. oktobra “Podrži dojenje za zdraviju planetu” ukazan je značaj očuvanja prirode i najkvalitetnijih materija kakvo je majčino mleko.
Majčino mleko pruža nezamenljiv način ishrane bebe za optimalan rast i razvoj. Ono je najsavršenija, prirodno prilagođena hrana, proizvedeno bez zagađenja i otpada, uvek dostupno, sveže, toplo, sigurno i spremno.
Ove godine je izazov propagiranja dojenja još veći s obzirom na prisustvo korona virusa u populaciji koji je doneo mnogo problema zdravstvenim radnicima celog sveta pa i zaposlenima u zdravstvenim institucijama u Zrenjaninu.
U Opštoj bolnici „Đorđe Joanović“ danas je ukazano na značaj uspostavljanja laktacije te na važnost ostvarivanja kontakta majke i novorođenčeta.
Glavni koordinatori za ostvarenje kontakta ‘koža na kožu’ (KNK) su dr Olgica Parigros Petrović i babica Danijela Zeljković.
– Uslovi u zrenjaninskom porodilištu omogućavaju da su majke smeštene u sobi zajedno sa svojim bebama gde se obavlja i edukacija o dojenju, koja podrazumeva podizanje svesti o značaju i prednostima dojenja. Pružaju se adekvatne informacije, saveti i neophodna praktična obuka o pravilnoj tehnici podoja. U svakoj sobi postoje posteri sa slikama i uputstvima. Edukaciju sprovode edukatori iz tima u saradnji sa celim neonatološkim odeljenjem.
Glavni edukator dojenja na Odseku neonatologije je medicinska sestra Persa Sarić, a glavni koordinator za implementaciju nacionalnih preporuka je dr Svjetlana Ždrale.
– Kompletno osoblje neonatologije je svakodnevno angažovano na propagiranju prirodne ishrane, rečeno je danas prilikom obraćanja javnosti.
Kada su u pitanju mere zaštite od korona virusa, potvrđeno je da se trudnice testiraju na Covid 19.
– Procenjujemo pažljivo zdravstveno stanje svake porodilje i svakog novorođenčeta. Olakšanje je to što naše porodilište nije u sistemu ‘covid bolnica’. Naš grad i region je imao samo nekoliko sporadičnih slučajeva Covid pozitivnih trudnica i one su upućene u tercijarne ustanove na dalje lečenje. Nismo imali porodilje sa izraženom kliničkom slikom Covid-a. Za sumnjive slučajeve, organizovali smo sobe za izolaciju, da zaštitimo ostale porodilje na odeljenju, kao i osoblje. Maksimalno provodimo preventivne mere zaštite. Kako smo imali sreću, da samo veoma mali broj porodilja bude rizičan na Covid, odlagali smo KNK i podoj do dobijanja negativnih rezultata, a potom smo sprovodili stimulaciju laktacije i edukaciju dojenja, u cilju zaštite zdravlja novorođenčadi.
DECA DOJENA MAJČINIM MLEKOM REĐE OBOLEVAJU
Dojenje predstavlja najjednostavniji, najzdraviji i najekonomičniji način ishrane novorođenčeta. Sastav i količina majčinog mleka su prilagođeni uzrastu i potrebama svake bebe pojedinačno. Obezbeđuju se najidealniji rasti razvoj deteta. Osim što zadovoljava potrebu za hranom dojenje i majčino mleko, ostvaruje veću povezanost sa majkom, stimuliše bolji psihomotorni razvoj, kao i razvoj svih čula. Pozitivno i protektivno utiče na razvoj i funkciju imunološkog sistema, te dojenja deca ređe obolevaju i ređe imaju infekcije uha i grla, kao i organa za verenje. U daljem toku života ređe se javljaju alergijske reakcije, kao i oboljenja alergijske etiologije: ekcemi, astma. Dojena deca, gotovo nikada nemaju problem niti sa podhranjenočću, niti sa pretilošću (nisu ni mršava ni debela).
Dojenjem se smanjuje potreba za industrijskom proizvodnjom hrane i smanjuje se faktor zagađenja planete Zemlje.
– Cilj našeg porodilišta je da svaka majka napusti porodilište zadovoljna i obučena da se sama brine o svom novorođenčetu, poručile su doktorke i babice na kraju obraćanja.