Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija dodelilo je diplome nagrađenim nastavnicima osnovnih škola na konkursu „Digitalni čas“. Nagrađen je 51 nastavnik.
Konkurs se sprovodi osmi put, a cilj je podsticanje na što masovnije korišćenje informacionih tehnologija u nastavi. Prijavljeno je 255 radova, od kojih je 163 ispunilo uslove konkursa, a 51 rad odabran za nagradu u oblasti matematike, računarstva, informatike i tehničkog obrazovanja, društvenih nauka, umetnosti i sporta, i u oblasti prirodnih nauka.
Prvu nagradu za projekat „Budi u toku sa prirodom i tehnologijom“ dobila je nastavnica informatike Smiljana Novakov, koja radi u Osnovnoj školi „Uroš Predić“ u Orlovatu.
– Čitavo gradivo šestog razreda realizovano je kroz ovaj projekat. Zajedno sa đacima postigli smo da rodno mesto Uroša Predića postane vidljivije tako što smo crkvu u selu koju je oslikao Predić stavili su na platformu, a isto tako i i zanimljivosti iz njegovog života – kaže nastavnica Novakov.
Nastavnici koji su osvojili prvu nagradu nagrađeni su sa 70.000 dinara, za drugu nagradu dobili su po 50.000 dinara, a za treću 30.000 dinara.
Nagrade je nastavnicima uručila Tatjana Matić, državna sekretarka ministarstrva trgovine, turizma i telekomunikačija koja je istakla značajnu ulogu nastavnika da podstiču učenike da koriste digitalne tehnologije za učenje i školske zadatke, a ne samo za zabavu.
„Sa tim ciljem je i pokrenut konkurs Digitalni čas“ – da podstaknemo nastavnike da uključe digitalne alate u nastavu, da pokažu deci da računari i pametni telefoni ne služe samo za igru, već da mogu da im olakšaju učenje i učine ga zanimljivijim“, naglasila je Matić. Ona je ukazala da Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, pruža podršku nastavnicima i kroz jačanje digitalne infrastrukture u školama, zajedno sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, sprovodimo kapitalni projekat „Povezane škole“.
Procene su da će čak 65% školske dece koja sada idu u školu obavljati poslove u budućnosti koji sada ne postoje i zbog toga je važno da budu pripremljeni za novo doba, i socijalno i profesionalno. Sa druge strane, istraživanja pokazuju da 40% naših učenika ne koristi internet za školske zadatke.
Sve škole u Srbiji povezane su na Akademsku mrežu Srbije, a u toku je izgradnja lokalne mreže koja će omogućiti digitalne učionice, i uopšte digitalizaciju celokupnog nastavnog procesa, uključujuci i e-dnevnike, koji su već uvedeni u veliki broj škola.
izvor: Tanjug