I ove godine Zrenjanin se pridružio brojnim gradovima širom Srbije i u saradnji sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost označio početak globalne kampanje „16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama“. Ova kampanja se obeležava u više od 100 država širom sveta.
Članice Saveta za rodnu ravnopravnost, Ženske odborničke mreže i savetnica za ljudska prava i rodnu ravnopravnost Gradske uprave Zrenjanin simbolično su ovim povodom spustile narandžaste gerbere u jezero sa Malog mosta, u znak podsećanja na sve žene koje su pretrpele nasilje tokom ove godine.
Zvanična boja kampanje je narandžasta, kao simbol svetle i optimistične budućnosti oslobođene od nasilja nad ženama
– Tužna je statistika i ove godine i naravno da je logično zapitati se šta društvo treba da uradi da bi se situacija promenila. Ako pogledamo zakonodavni okvir, uradili smo sve što smo mogli. Doneli smo neophodne zakone, sistemski su stvari postavljene na mesto. I pored toga se nameće pitanje zašto se ovakvi slučajevi ne smanjuju iz godine u godinu? Čini mi se da problem leži pre svega u javnoj svesti, u tome da svi skupa, naša zajedica i društvo, ne shvataju ozbiljno ovaj problem. Mislim da je neophodno maksimalno popraviti sistem socijalne zaštitite. Čini mi se da Zrenjanin spada u gradove koji prednjače u tom smislu. Uradili smo dosta i mogu da kažem da sam presrećna jer se u našem gradu u toku ove godine nisu desili takvi slučajevi koji su deo te tužne statistike. Činjenica je da pored žena koje stradaju kao bračni ili vanbračni partneri, postoji još jedan dodatni problem, a to su osobe sa invaliditetom, koje su takođe ugrožene kategorije. Žene na selu su zatim posebna priča i tu treba širiti svest o tome da same za sebe mogu nešto da učine, izjavila je Ljubica Travica, zamenica predsednika Skupštine grada Zrenjanina.
ŠTA DRUŠTVO I DRŽAVA MOGU DA URADE?
U poslednjih 10 godina u porodičnom nasilju u Srbiji smrtno je stradalo više od 350 žena od kojih se čak dve trećine nikada nije obratilo za pomoć institucijama, podaci su Sigurne kuće. U 2018. godini ubijene su 34 žene u nasilju u porodici, a tokom 2019. godine 28 žena. Statistika pokazuje najmanji mogući broj femicida jer postoji mogućnost da nisu svi slučajevi otkriveni i ozvaničeni. Osim toga, nemoguće je utvrditi koliko je žena umrlo od posledica dugogodišnjeg trpljenja nasilja. Bez obzira na datu statistiku, ovo stanje je i dalje poražavajuće i alarmantno.
Uprkos naporima koje država ulaže kroz uspostavljanje institucionalnog i zakonodavnog okvira I rad na senzitivisanju javnosti, neophodno je da se
- obezbede specijalizovane usluge podrške ženama i deci žrtvama porodičnog nasilja u obliku (Sigurne kuće, SOS telefoni i sl.).
- ojačaju kapaciteti zaposlenih koji pružaju podršku žrtvama nasilja.
- odvoje određena finansijska sredstva u cilju sistemskog rada na unapređivanju ekonomske nezavisnosti žena žrtava nasilja.
- sporovode preventivne kampanje u cilju prevazilaženja rodnih stereotipa i predrasuda.
– Danas šaljemo jasnu poruku svim građankama Republike Srbije da su kroz međusektorsku saradnju i smeštaj u sigurnim kućama zaštićene i da je mreža podrške sve jača i jedinstvenija – rečeno je u saopštenju Sigurne kuće.
SESTRE MIRABEL I DANAS SIMBOL OTPORA
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama podseća nas na brutalno ubijene sestre Mirabel koje su se suprotstavile tadašnjem režimu i tako postale simbol nacionalnog i feminističkog otpora. Ova kampanja se obeležava od 1991. godine, a traje u periodu od 25. novembra, kada se obeležava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama do 10. decembra. Glavni cilj kampanije jeste podizanje svesti i upozoravanje šire javnosti sa problemom nasilja nad ženama i devojčicama kao i preduzimanje svih neophodnih akcija kako bi se ova vrsta nasilja svela na najniži mogući nivo.
Nasilje nad ženama nije samo fizičko i psihičko zlostavljanje, već se ono manifestuje i kroz nasilje na javim mestima poput dobacivanja, vulgarim gestovima, zviždanjem, seksualno eksplicitnim komentarima, zatim i težim oblicima poput fizičkih nasrtaja u obliku dodirivanja, silovanja i drugog.