Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i početka globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ koja se širom sveta obeležava od 25. novembra do 10. decembra, gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić razgovarao je danas sa koordinatorkom Zrenjaninskog edukativnog centra (ZEC) i SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja Radoslavom Aralicom, čiji je rad usmeren na suzbijanje rodno zasnovanog nasilja i pružanje pomoći žrtvama.
Sastanku su prisustvovali i pomoćnik gradonačelnika Duško Radišić, član Gradskog veća za obrazovanje Slaviša Vlačić i načelnica Odeljenja za društvene delatnosti Olivera Lisica.
Govoreći o tome na koji način se mogu unaprediti mehanizmi za zaštitu od porodičnog nasilja, usluge SOS telefona i Svetovališta za žrtve, gradonačelnik je napomenuo da je veoma važna saradnja institucija i organizacija civilnog društva koje se bave ovim problemom. On je dodao da kada je u pitanju rad nadležnih institucija, Zrenjanin predstavlja model drugim gradovima:
– Radi se o tome da, „zrenjaninski model“ borbe protiv nasilja u porodici, podrazumeva saradnju nadležnih: tužilaštva, Policijske uprave, Centra za socijalni rad i Prekršajnog suda i prema „zrenjaninskom modelu“ borbe protiv porodičnog nasilja, dovoljno je da se žrtva obrati jednoj, bilo kojoj od navedenih institucija i samim tim se u rad na slučaju uključuju i sve ostale institucije iz mreže. Taj model podrazumeva stalnu saradnju predstavnika navedenih organa u rešavanju svakog slučaja porodičnog nasilja – objasnio je gradonačelnik.
SOS telefon je aktiviran pri Zrenjaninskom edukativnom centru, kao podrška ženama koje su izložene nasilju, a čije konsultantkinje korisnicama pružaju emotivnu podršku, upoznaju ih sa pravima koja se odnose na zdravstvenu, socijalnu i pravnu zaštitu, kao i sa procedurama koje preduzimaju institucije i organizacije koje se bave prevencijom i zaštitom od nasilja u porodici i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja.
Aralica je rekla da je ove godine evidentirano oko 74 slučaja žena koje su pozivale SOS telefon, a broj poziva je bio oko 150. Ona je objasnila da konsultantkinje telefona savetuju ženama da u situaciji akutnog nasilja, pre svega pozovu policiju:
– Ukoliko je žrtvama potrebna psihološka podrška, saveti ili informacije šta treba da preduzmu i koga u vezi sa tim da konsultuju, mogu da pozovu SOS telefon. Multisektorska saradnja u Zrenjaninu je zaista dobra i to je model o kome se priča. Mi imamo Sporazum koji je potpisan u junu prošle godine, gde su se sve institucije i organizacije obavezale da će sarađivati u slučajevima nasilja u porodici.
Aralica je dodala da ZEC tokom kampanje organizuje okrugle stolove u saradnji sa Centrom za socijalni rad i Policijskom upravom, u Melencima, Elemiru i Perlezu, gde će se razgovarati upravo o rodno zasnovanom nasilju.
„16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ je svetska kampanja koju obeležava 1.700 organizacija u preko 100 država sveta. Ona obuhvata četiri važna međunarodna datuma koja povezuju žene, nasilje i ljudska prava: 25. novembar Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, 1. decembar Svetski dan borbe protiv AIDS-a, 3. decembar Međunarodni dan osoba sa invaliditetom i 10. decembar Međunarodni dan ljudskih prava.
Izvor: zrenjanin.rs