Uprkos hladnom vremenu zrenjaninska pijaca i dalje živi neki svoj, poseban život.Ne kaže se zabadava da treba otići na pijacu da bi upoznao grad.
Ni čuvena banatska zima sa hladnim severcem nije sprečila veliki broj Zrenjaninaca da tradicionalno subotnje pre podne provedu na novoj velikoj pijaci. Bez obzira na hladnoću izašli su i pijačari koji rade najbolje što mogu.
-Došla sam jutros u pola šest i biću ovde do god budem mogla da izdržim kaže dobro obučena baka Piroška Horvat iz Mihajlova, sela kraj Zrenjanina. Ona prodaje šargarepu, zelen i celer i ostalo joj je još malo toga, poprilično smrznutog.
– Prodaja ide dobro uzevši u obzir vremenske uslove. Ljudi cirkulišu, smrzavamo se ali šta je tu je govori Marija Mihajlov iz Zrenjanina.Ona prodaje prehrambenu robu iz Mađarske, šunke, konzerve i kafu.
Problem sa mušterijama nemaju ni prodavci jaja koji su se dobro opremili za zimu a najviše se žale trgovci voćem i povrćem jer im se zbog zime proizvodi smrzavaju,banane i kruške su potamnele a samim tim su kupci za njih manje zainteresovani. U hodu saznajemo i to da se na pijaci u poslednje vreme sve češće pojavljuju oni koji pokušavaju da podmetnu lažne novčanice prilikom kupovine.
– Pokušavaju da nam „uvale“ svašta kad je gužva. I stare novčanice,one od 100 dinara na kojima piše Jugoslavija, zatim one sa puno nula, oštećene,pocepane, iškrabane,bez žiga… Nekima su podmetali i lažne eure saznajemo od Đorđa Beribaha, prodavca.
Na pitanje šta urade sa tim novcem kaže da ga uglavnom bacaju ili pokušaju da ga zamene u banci a nekad kad primete pokušaju i da sami nahvataju tog ko im je podvalio i da mu ih vrate samo što je to u gužvi teško izvodljivo. Isto tako su i krađe redovna pojava.
– Nekad ne smem ni da odnesem taj novac da ga zamenim jer se bojim da me ne uhapse, zaključuje Đorđe.
A da nisu samo odrasli ti koji pokušavaju da prevare pokazuje i primer lažnih novčanica koje su se pojavile u jednoj prodavnici nadomak osnovne škole u naseljenom mestu Mužlja. Te novčanice nam je dostavio učitelj škole jer su mu se deca „hvalila“ kako su par puta uspela da prevare trgovce. Pare se prodaju u maloj koverti na kojoj piše „budi i ti bogat“, tri novčanice razlićitih apoena koje predstavljaju kopije pravih koštaju 20 dinara ( vidi se na fotografiji) a na njima nema ni bar koda ni ko ih proizvodi. Pokušali smo da putem svemogućeg interneta saznamo nešto o tom novom „brendu“ -„budi i ti bogat“ i ništa nismo pronašli.
Tekst i slike pripremila Maja Pandurov