Savetovalište za mlade u Zrenjaninu nedavno je obeležilo 18 godina rada. Mladi koji imaju porodične, partnerske ili lične probleme besplatno i uz strogu tajnost razgovora, pomoć mogu da dobiju od pedijatra, ginekologa, psihologa i medicinskih sestara, koje čine tim Savetovališta. O tome da li su se tokom prethodnih 18 godina promenili problemi mladih i da li su oni sada spremniji ili ne – da o njima govore, razgovarali smo sa zaposlenima u ovom Savetovalištu.
Zašto je nastalo i kome je namenjeno Savetovalište za mlade?
Savetovalište za mlade Doma zdravlja „dr Boško Vrebalov“ je formirano 19.06.2003. godine na inicijativu Republičkog centra za planiranje porodice i UNICEF-a. Akcenat je stavljen na reproduktivno zdravlje mladih, jer su mnogobrojna istraživanja pokazala da je upravo ovaj aspekt zdravlja adolescenata izuzetno ugrožen.
Na koji način funkcioniše Savetovalište?
Savetovalište usko sarađuje sa svim osnovnim i srednjim školama na teritoriji opštine Zrenjanin i svakog meseca im dostavljamo raspored rada. Mladi mogu doći lično ili mogu da zakažu razgovor telefonom ili mejlom.
Koliko je mladih prošlo kroz Savetovalište za ovih 18 godina?
Veliki broj mladih je prošao kroz Savetovalište za ovih 18 godina. Ako uzmemo na godišnjem nivou plan koji u potpunosti realizujemo, u pitanju je 200 individualnih razgovora i oko 400 učesnika na gupnom radu – seminari, radionice, predavanja, tribine… Pa sve to puta 18 godina.
Zbog čega se mladi najčešće obraćaju za pomoć?
Najčešći problemi zbog kojih mladi traže pomoć u Savetovalištu su nedostatak samopouzdanja, partnerski odnosi, kontracepcija i ginekološki problemi.
Da li su se problemi mladih menjali od vremena nastanka Savetovališta do danas i kako?
U suštini se priroda problema nije mnogo promenila.
Savetovalište za mlade: Omladina je danas spremnija da priča o problemima
Jesu li mladi danas spremniji da pričaju o problemima ili se više povlače u sebe?
Da, definitivno su mladi danas spremniji da otvoreno pričaju o svojim problemima. Naglasila bih da se kod devojčica vidi napredak, dok su dečaci zatvoreniji. Ipak, smo mi balkanski narod. Još postoje predrasude u nekim porodicama, zajednicama. I upravo na razbijanju tih predrasuda treba da radimo.
Kakav je nekada bio odnos mladih sa roditeljima, a kakav je danas?
Promenio se odnos mladih sa roditeljima u smislu da mladi mogu uglavnom otvorenije i slobodnije da razgovaraju o svojim problemima sa roditeljima.
Mogu li onda mladi sada više da računaju na podršku porodice ili, ipak, ne?
Da, mladi mogu više da računaju na podršku porodice. Ali, uvek postoji ali… Sad je dominantan faktor prezaposlenost roditelja, što mlade usmerava na internet, društvene mreže… A znamo kakve negativne posledice to može da ostavi na mladu osobu.
Da li postoje mladi koji samo na ovom mestu mogu da traže i dobiju pomoć i podršku u rešavanju problema?
Mladi mogu direktno da dođu u Savetovalište bez uputa. Usluge se ne naplaćuju. Diskrecija je zagarantovana. Bez obzira koliko se situacija promenila na bolje, mislim da mladi u Zrenjaninu nedovoljno koriste naše usluge, jer su retki u Srbiji, koji su privilegovani da imaju Savetovalište koje je namenjeno isključivo mladim osobama i njihovim problemima. Da ne postoji samo kao mrtvo slovo na papiru, što je čest slučaj u ostalim gradovima.
Gde se nalazi Savetovalište i kako mladi mogu da Vas kontaktiraju?
Savetovalište za mlade se nalazi u zgradi Dečijeg dispsnzera na prvom spratu. Telefoni na koje se mogu dobiti saveti ili zakazati razgovori su 023 515 858 i 062 8040365. Mladima je na raspolaganju i mejl savetovalistezamlade.zr@gmail.com
Fotografije preuzete sa sajta Dom zdravlja