Od 1. januara naredne godine počeće da se primenjuje novi kalendar vakcinacije, deca će i dalje biti zaštićena od istog broja zaraznih bolesti, ali će ih pedijatri manje bockati.
Naime, uvodi se petovalentna vakcina protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečje paralize i hemofilus influence B i umesto da se daju pojedinačno, ove vakcine će deca dobijati u jednoj injekciji.
– To su vakcine koje su i do sada roditelji uglavnom kupovali i njima vakcinisali decu, ali će od 1. januara to preći na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, rekao je Tanjugu predsednik Komisije za izradu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti prof. Branislav Tiodorović.
Roditelji će, kako kaže, imati prava da vakcinišu svoju decu modernijom vakcinom, gde će jednim ubodom primiti pet vrsta vakcina.
Uvođenje petovalentne vakcine predvidjeno je Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a iz njega je, kako objašnjava naš sagovornik, usledio Pravilnik o imunizaciji i zaštiti lekovima, koji je stupio na snagu u martu ove godine.
Novim kalendarom vakcinacije, deca će se i dalje vakcinama štititi od deset zaraznih bolesti i to tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečje paralize, hemofilus influence B, malih boginja, zauški, rubeole, hepatitisa B.
Epidemiolozi, pedijatri, kardiolozi, imunolozi još pre dve godine izjasnili su se za uvođenje još jedne pneumokokne vakcine, ali da bi se ona uvrstila u redovni kalendar vakcinacija potrebne su nove zakonske izmene.
– Da bi se ova vakcina uvrstila u kaledar redovne vakcinacije, potrebno je da se usvoji novi Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a nakon njega i novi Pravilnik o vakcinacijama, naglasio je Tiodorovoić.
On je dodao da je novi Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti pripremljen i da je predat Ministarstvu zdravlja, i da je u toku javna rasprava o njemu, a sve odredbe usklađene su, kako kaže, sa regulativom Evropske unije.
– Nadam se da će zakon biti usvojen u prvoj polovini naredne godine i tek nakon toga imamo pravo da donesemo i Pravilnik o vakcinacijama i da uvedemo tu novu vakcinu i da preporučujemo neke nove vakcine, pojašnjava Tiodorović.
Uvođenje pneumokokne vakcine, nastavlja on, posebno je važno kod dece od dve do četiri godine kod kojih se najčešće javljaju komplikacije pneumokokne bolesti kao što su upala pluća, upala srednjeg uha, zatim komplikacije na kardiovaskularnom sistemu i na respiratornom sistemu.
Sagovornik „Blica“ kaže da je ova vakcina važna i kod starijih od 65 godina kojima često opada imunitet, javljajuu se komplikacije pneumokokne bolesti i povećava smrtnost.
Osim toga, gde god je u svetu ova vakcina davana deci zajedno sa vakcinom protiv gripa, ona su bila zaštićenija od onih koji su primali samo vakcinu protiv gripa, zaključio je Tiodorović.
Izvor : blic.rs Foto : consciouslifenews.com