Novi zakon o sprečavanju u porodici, počeo je da se primenjuje u junu ove godine i on je u velikoj meri doprineo poboljšanju položaja žena u društvu. Ovaj zakon predviđa da nadležni policijski službenik može da izrekne hitne mere. One podrazumevaju zabranu prilaska i komuniciranja i udaljenje iz kuće.
U sklopu akcije „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”, u Baroknoj sali Gradske kuće u Zrenjaninu, održana je tribina na temu: „Zajedno u borbi protiv nasilja nad ženama”.
Na tribini, kojoj su prisustvovali predsednici opština, predstavnice svih lokalnih samouprava sa područja Srednjobanatskog upravnog okruga, Centara za socijalni rad, ženskih odborničkih mreža, sudskih organa i zdravstvenih i obrazovnih ustanova, govorili su državna sekretarka Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Stana Božović, načelnica Srednjobanatskog upravnog okruga Snežana Vučurević, načelnik Policijske uprave u Zrenjaninu Bojan Marković, javni tužilac Mladen Vujun i direktorka Centra za socijalni rad u Zrenjaninu Olivera Lisica.
Načelnica Srednjobanatskog upravnog okruga Snežana Vučurević, inicirala je održavanje tribine sa ciljem da se skrene pažnja javnosti na ovaj opštedruštveni problem.
– Priče žrtava nasilja su teške i mučne ali su naša svakodnevnica o kojoj treba pričati svih 365 dana u godini a ne samo određenim prilikama, jer nasilje nije privatna stvar. Samo zajedničkom borbom možemo da budemo uspešni u suzbijanju nasilja, u izgradnji nulte netolerancije na nasilje i u ohrabrivanju žena da ne ćute i ne trpe nasilje – smatra Snežana Vučurević.
Direktorka Centra za socijalni rad Olivera Lisica, govorila je o zrenjaninskom modelu rešavanja problema nasilja nad ženama, koji je kao primer dobre prakse prihvaćen i ugrađen u novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, a podrazumeva dobru povezanost i saradnju više institucija, Centara za socijalni rad, MUP-a i Tužilaštva.
– Evidentan je rast poverenja žrtava u institucije, čemu su prethodile brojne edukacije, konkretrna rešenja, zbrinjavanje u Sigurnoj kući i traženje mogućnosti zapošljavanja žena – žrtava nasilja, s tim što je Zrenjanin otišao i korak dalje obezbeđujući i jedan stan za žrtve kao vid produženog zbrinjavanja i njihovog lakšeg osamostaljivanja – izjavila je Olivera Lisica.
Bojan Marković, načelnik Policijske uprave u Zrenjaninu, posebno je istakao značaj prevencije, misleći na obraćanje mladima još u školskom uzrastu i ukazao na ulogu policije u rešavanju i brzom reagovanju u slučajevima porodičnog nasilja.
– Da smo na dobrom putu govore podaci da je prijava nasilja sve više, godišnje oko 400, što samo govori o rastu poverenja u MUP – istakao je Marković.
I javni tužilac Mladen Vujin je iznoseći konkretne podatke ukazao na značaj primene zrenjaninskog modela rešavanja problema nasilja, naglašavajući ulogu edukacija, informisanja javnosti i podrške i ohrabrivanja žrtava nasilja da do kraja istraju u krivičnom postupku protiv nasilnika, do osuđujuće presude. Tužilac je posebno istakao prioritet u upoznavanju javnosti sa svim institucionalnim oblicima borbe protiv nasilja kako bi žrtve znale kome da se obrate za pomoć i da imaju saznanje da rešenje za njihov problem postoji.
Na kraju se prisutnima obradila i državna sekretarka Stana Božović i prenela poruku ministra Đorđevića kojom pruža podršku zajedničkoj borbi protiv nasilja i Zrenjaninu kao dobrom primeru u toj borbi. Da se sa nasiljem nikako ne smemo miriti, govori podatak da je ove godine u porodičnom nasilju ubijeno 26 žena.
– Primena novog Zakona daje rezultate ali društvo u celini ne sme da ćuti i mora da nađe načine da pomogne ženama – žrtvama nasilja da dobiju adekvatan status u društvu. U tom cilju Ministarstvo je za naredni period pripremilo mere koje će ojačati Centre za socijalni rad u pružanju podrške i osnaživanju žena i stvorilo preduslove da zaživi i SOS telefonska linija, već početkom naredne godine. Uspešnijem rešavanju ovog problema doprineće i usvajanje novog Zakona o rodnoj ravnopravnosti i Zakona o sprečavanju diskriminacije, rekla je Stana Božović.