U Srbiji je večeras proglašeno vanredno stanje. To znači da će neka prava građana biti ograničena. Granice Republike Srbije se zatvaraju, rekla je predsednica Vlade Ana Brnabić. Granice ostaju otvorene za državljane Srbije koji se vraćaju iz inostranstva, kao i za diplomate i strane državljane sa boravišnom dozvolom.
Od večeras granice Srbije su zatvorene i na njima će biti Vojska Srbije, koja će pomagati sanitarnoj inspekciji i graničnoj policiji.
Kako će biti organizovana nastava?
Premijerka je navela da građanima Republike Srbije ne može da se zabrani kretanje, ali da je najjača moguća preporuka ljudima da sede kućama i da budu u samoizolaciji. Predškolske, školske i visokoškolske ustanove će od sutra ujutru biti zatvorene.
Predsednica Vlade je navela da od utorka kreće nastava putem RTS Planete, RTS 3 i putem digitalnih udžbenika.
„Sutra je pripremni dan, informisaćemo građane kako će teći ova nastava, kaže Brnabić. Mi smo se zaista spremali za ovo. Snimali smo lekcije, one će biti emitovane na RTS 3, RTS planeta. Od utorka kreće nastava. Mi želimo da uvedemo on lajn testove i ocenjivanje. Nije izvesno da će se nastava više održavati do kraja školske godine u školama“, istakla je Brnabić.
Upis dece u škole i vrtiće može da se nastavi normalno, elektronskim putem, istakla je premijerka.
Svi koji mogu treba da rade od kuće
„Svi koji mogu da rade od kuće, treba da rade od kuće. Oni koji ne mogu da rade od kuće, što nije slučaj u najvećem broju sektora, osim u proizvodnim sektorima, tu će morati da se preduzmu zaštitne mere, zaštitna oprema i veliki broj kompanija je to uradio“, kazala je premijerka Brnabić.
„Način funkcionisanja države u uslovima vanrednog stanja biće detaljno definisani Uredbom koji će doneti Vlada Srbije“, rekao je Nikola Selaković, generalni sekretar predsednika Republike.
Neka prava će se ograničiti u odnosu na redovno stanje. To će biti urađeno posebnim naredbama koje donose Ministarstvo unutrašnjih poslova ili Ministarstva zdravlja. U vanrednom stanju se primenjuju i posebne kaznene odredbe, ističe Selaković.
Ko će čuvati decu?
Posebno pitanje je kako će biti organizovao čuvanje dece, koja nakon zatvaranja vrtića i škola ostaju kod kuće, a koje stariji građani, bake i deke, neće moći da čuvaju, zbog zaštite od korona virusa.
„Znate pod kojim smo pritiskom bili da zatvorimo škole. Ne sumnjam da će nas kritikovati što smo zatvorili škole i šta će sa decom biti. Razne kompanije imaju solidarnosti i razne odluke će biti donošene kako se to rešava“, objašnjava predsednica Vlade Ana Brnabić.
„Pomoći će poslodavci i mi ćemo da se snalazimo ko će i kako da čuva decu“, kaže Selaković.
Radno vreme objekata
Šta vanredno stanje znači za funkcionisanje trgovinskih objekata, kafića, restorana?
„Naša intencija je bila da se zatvori sve osim prodavnica i apoteka. To je kod nas nemoguće. Ne možete da naterate nekog da zatvori svoj biznis. Zbog toga smo primarno doneli odluku za smanjenje broja okupljenih do 50 lica u zatvorenom prostoru. Lokalne samouprave će razmatrati mogućnost da skrate radno vreme objekata, recimo do 20 sati. Razgovarali smo da se pojača dostava, kako se ljudi ne bi okupljali u kafićima, restoranima“, kaže Brnabić.
Od 21. marta biće uveden jedinstveni kontakt centar za sve inspekcijeske službe na koje će sve nepravilnosti građani moći da prijave, najavila je premijerka.
„Koliko mi je poznato, nadležni organi će doneti odluku o redukovanom radu pravosudnih organa tokom vanrendog stanja“, rekao je Selaković.
„Likvidnost je odlična, kao i stanje u budžetu. Nemamo nikakav problem sa platama i penzijama. Sutra ćemo usvojiti na sednici Vlade odluku da penzionerima i domaćinstvima gde su penzioneri odložimo plaćanje svih računa za tri meseca i da oni plate te račune tada bez kamate kako sada ne bi izlazili bez potrebe“, kaže Brnabić.
Država će izaći sa rešenjem kako da penzioneri koji dobiju penzije, a da ne moraju da idu do bankomata ukoliko su ih do sada tako podizali.