Krajem septembra ove godine osnovano je Udruženje za pomoć osobama sa autizmom srednjobanatskog okruga Plavi krug. Reč je o nevladinoj i neprofitnoj organizaciji koja se zalaže za ostvarenje ciljeva u oblasti zaštite ljudskih prava osoba sa autizmom. O tome koliko ima članova, šta ih je podstakolo da se udruže i ko može da im se pridruži razgovarali samo sa Sonjom Zahorec, predsednicom udruženja.
Kako je nastala ideja o formiranju Udruženja za pomoć osobama sa autizmom Plavi krug?
Ideja da se oformi Udruženje nastala je kao potreba roditelja-staratelja da razmene iskustva, pruže međusobnu podršku u podizanju, brizi i vaspitavanju dece koja imaju poremećaje iz spektra autizma. Za osnivanje smo imali podršku Saveza udruženja Srbije za pomoć osobama sa autizmom, konkretno predsednice Udruženja gospođe Vesne Petrović. Naša deca su specifična, svako na svoj način, ali jedno im je zajedničko, a to je zaostatak u socijalnim veštinama, često praćeno izostankom govornih veština sa posebnim i različitim oblicima ponašanja. Ideja da se povežemo i integrišemo činila nam se veoma dobrom i naišla je na opšte odobravanje roditelja i prijatelja. Takođe, podržali su je svi koji poznaju našu problematiku.
Koji je osnovni cilj Udruženja Plavi krug?
Cilj Udruženja je uključivanje i pokretanje inicijative za donošenje propisa radi proširivanja i usavršavanja sistema zaštite osoba sa autizmom. Radiće se i na organizovanju radionica, kulturnih i sportskih aktivnosti, kao i na pokretanju raznih akcija za pomoć autističnim osobama i njihovim porodicama.
Javnost mora više da sazna o položaju i potrebama osoba sa autizmom i njihovih porodica
Koliko članova trenutno ima udruženje?
Članovi društva su roditelji – staratelji, stručnjaci, prijatelji, koji će raditi i učestvovati na pružanju organizovane pomoći, unapređenju kvaliteta života osoba sa autizmom i njihovih porodica, razvijati servise podrške, druženje, razmenu iskustava. Takođe, biće angažovani na podizanju svesti javnosti o položaju osoba sa autizmom i njihovih porodica kroz edukaciju građana, dece i mladih. Trenutno Udruženje broji 57 članova različitih profila, starosti, roditelja dece sa širokim rasponom starosti i širokim spektrom autističnog oblika ponašanja. Naša deca uglavnom pohađaju školu 9. maj, koja se bavi obrazovanjem i vaspitanjem dece sa smetnjama u razvoju.
Zbog čega je važno da u našem regionu postoji jedno ovako udruženje?
Smatramo da ćemo na ovaj način skrenuti pažnju šire javnosti na problem naše dece, nas kao roditelja i da će nam afirmacija i podrška puno značiti u sprovođenju naših potreba i ciljeva. Otvoreni smo za uključivanje novih članova, roditelja, prijatelja, stručnjaka kako bi svi zajedno olakšali život i ulepšali stvarnost spoljnog sveta naše dece, dok je njihova unutrašnost mnogo lepša i ispunjenija nego naša. Za to su se oni sami pobrinuli.
Iz Udruženja za pomoć osobama sa autizmom Plavi krug se nadaju da će o njihovom postojanju biti obavešteni Saveti roditelja u školama, Školski odbori, ali i svi sugrađani kako bi im pružili podršku u ovom humanom poduhvatu i podržali njihove dalje aktivnosti. Informacije o radu udruženja i mogućnostima da se postanje član istog mogu se dobiti putem mejl adrese plavikrug@yahoo.com.