Da li ste nekad razmišljali koliko goriva svake godine potrošite tražeći parking?
Osim što na ovaj način gubite vreme i novac, dodatno doprinosite i zagađenju životne sredine emisijom izduvnih gasova u atmosferu, kao i klimatskim promenama zbog ugljen-dioksida koji nastaje sagorevanjem goriva.
Sa Bogdanom Ćirićem, direktorom startap kompanije nanobile, o ovoj inovaciji koja može biti deo rešenja za ovaj problem, a koju je osmislio zajedno sa svojim timom stručnjaka iz oblasti pametnih gradova, informacionih tehnologija, mehanike, elektronike i biznisa, Draganom Ilićem, Silardom Galom, Aleksandrom Mastilovićem i Ilijom Berklovićem – razgovarala je Milica Simonović za Klima101.
„Nanobile rešenje daje opciju vozačima da uz pomoć aplikacije unapred vide gde postoji slobodno parking mesto na lokaciji ka kojoj su se uputili. Tako kada stignu tamo, ne moraju da se vrte ukrug, a gde je to moguće, imaju i opciju rezervacije, pa mogu unapred da rezervišu parking mesto i da plate za njega’’, objašnjava Bogdan kako funkcioniše nanobile sistem i dodaje:
„To parking mesto je podržano hardverom, tj. našim parking stubovima koji se podižu prilikom rezervacije, a kada registruju da je vozilo koje je platilo rezervaciju pristiglo, parking stub se spušta i vozači imaju svoje mesto za koje su platili unapred’’.
Primena nanobile rešenja u Srbiji
Nanobile je do sada razvio finalne prototipe i stigao do početka proizvodnje, a u narednom periodu će raditi na primeni svog rešenja na Balkanu, ali i u zemljama Evropske unije. Slovenija bi trebalo da bude prva zemlja u kojoj će vozači imati priliku da lakše i brže stignu do svog parking mesta zahvaljujući ovoj kompaniji, a potom je u planu proširenje na tržište centralne Evrope, a zatim i zapadne.
Na pitanje kada možemo očekivati da u Srbiji zaživi ovo rešenje, Bogdan kaže: „Ukoliko svi projekti oko kojih trenutno pregovaramo budu tekli po planu, možemo očekivati negde sredinom ove godine početak implemetacije u nekom od naših gradova’’ i dodaje:
„Smatram da Srbija ima perspektivu za digitalnu transformaciju i transformaciju ka pametnim gradovima, imamo dobru infrastrukturu za tako nešto, pre svega imamo jako dobre inženjere, tako da ja definitivno vidim negde u budućnosti implementirano naše rešenje u većim gradovima’’.
Više o ovoj inovaciji pročitajte na: klima101