Povodom obeležavanja Dana mentalnog zdravlja, Humanitarni centar „Duga“ je u svojim prostorijama priredio interaktivno-diskusiono predavanje na temu „Mentalno zdravlje i prevencija“. Poseban akcenat je stavljen na prevenciju, i rano prepoznavanja simptoma.
Na predavanju su govorili psiholog Slobodan Puvalić, defektolog Ivana Eringer, i dr Bojana Vještica. Mendžer centra i transakcioni analitičar Svetlana Živković, obratila se prisutnima u uvodnom izlaganju.
„Humanitarni centar Duga ove godine, obeležava u svojim prostorijama Dan mentalnog zdravlja, koji spada u kalendar naših aktivnosti. Danas smo imali interaktivno-diskusiono predavanje na temu „Mentalnog zdravlja i prevencije“. Dan mentalnog zdravlja je prilika da se humanitarni centar „Duga“ bolje poveže sa zajednicom u kojoj žive naši korisnici, i da predstavi deo svojih aktivnosti. Ovo je takodje prilika da naši stručni saradnici podsete na važnost očuvanja mentalnog zdravlja. Pored očuvanja, važno je i uputiti ih i u polje ranog prepoznavanja psihičkih poremećaja. Ciljevi humanitarnog centra „Duga“ su reintegracija osoba sa mentalnim poteškoćama u društvo, i sredinu oko njih, njihova duga i stabilna reemisija, takođe smanjenje zavisnosti od socijalnih ustanova, kao i ostvarenje socio-ekonomskih prava osoba sa mentalnim poteškoćama. Pomažemo mladima sa poremećajem ponašanja, osobama u krizi, koje pate od depresije ili anksioznosti, samohranim majkama, starijim osobama i porodicama koje u svom sastavu imaju osobu obolelu od mentalnih bolesti. Zbog loših shvatanja okoline, imamo potrebu da se stalno borimo protiv stigmatizacije, koja nam otežava rano i ispravno lečenje, rehabilitaciju i prevenciju“, istakla je menadžer centra i transakcioni analitičar, Svetlana Živković.
Ovom prilikom je i predstavljen rad u radionicama, koje se realizuju radi unapređenja mentalnog stanja korisnika.