Državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine Branislav Blažić posetio je Zrenjanin i tom prilikom održan je radni sastanak sa gradonačelnikom Čedomirom Janjićem i njegovim saradnicima, na temu unapređenja kvaliteta životne sredine u našem gradu.
– Moj zadatak je da se reše svi problemi kada je u pitanju životna sredina u Vojvodini. Krenuo sam od Zrenjanina, a želja je da se čitava Vojvodina reši jednim potezom u međudržavnoj saradnji uz državu mentora. To će nama najverovatnije biti Austrija i ona bi sa svojim kapacitetima, znanjem, mogla da krene u rešavanje svih problema na teritoriji Vojvodine – izjavio je Branislav Blažić.
Ceo ovaj proces, trajao bi oko 3 godine, a država bi preuzela odgovornost da sve isprati uzimanjem kredita ili donacijama iz pretpristupnih fondova. On navodi da su prednosti ovakvog modela velike, jer kada se radi parcijalno sve traje duže i obično su rezultati lošiji.
Sve to se rešava bukvalno jednim potezom. Nema hiljadu tendera, nego bi u zavisnosti od nivoa do kog je neka opština stigla, Austrija uključivala svoje kapacitete i sve to rešavala. Cilj smo definisali, ostalo je da radimo na konkretim koracima, a mislim da će saradnja između ministarstva i Zrenjanina biti neprekidna. Dosadašnja saradnja centralne vlasti i opštine nije bila adekvatna, a mi smo sada došli da priđemo i da se dogovorimo da zajedno radimo – dodaje Blažić.
Sredstva u budžetu nisu dovoljna da bi se ovi projekti uradili. Državi Srbiji je potrebno oko 10 milijardi evra da bi rešila svoje probleme.
– Zato postoje načini poput javno-privatnog partnerstva ili državni sporazumi oko kredita itd. Moja želja je da to u Vojvodini ide naglo, da ide za 2-3 godine. Odjednom se dobija velika količina novca na teritoriji Vojvodine koja se obrće, investira, naša operativa radi, radnici su zaposleni, a posle ćete to 25 godina koncesiono polako vraćati. Vi ćete to vraćati nečim što je danas ustvari otpad – njegovom prodajom. Suština je u toj brzini, mi nemamo više vremena da čekamo, mi smo ekološki zaostala zemlja i moramo ubrzati tu priču, preseći neke stvari, rešavati probleme. Moramo imati čistu vodu, moramo imati čiste reke. Ne može više kanal DTD sa 20.000 km da nam propada, a da nemamo navodnjavanje – zaključuje Blažić.
Gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić, istakao je da naša lokalna samouprava ima mnoge probleme, ali da mu je drago što se država uključila u njihovo rešavanje.
– Mučimo se kao i svaka lokalna samouprava da rešimo i otpadne vode i kanalsku mrežu. Borimo se i sa samim otpadom koji relativno dobro skupljamo sa cele teritorije grada. Mogu da kažem da posle ovog sastanka sa njega odlazim sa veliim zadaovoljstvom i nadom da ćemo probleme rešiti mnogo pre nego što smo planirali.
On je ukazao da je zagađenost Begeja jedan od prioriteta u gradu i da su već napravljeni neki koraci, ali da će uz pomoć države i taj problem biti rešen brže i sa manjim troškom poreskih obveznika.
– Mislim da je prečistač otpadnih voda jedan od prioriteta ovde u gradu. Napravili smo već neke korake, prošli smo državnu agenciju za javno-privatno partnerstvo, ali ovo je nešto novo, nešto što će se rešavati možda još brže, a sa manje troškova krajnjih korisnika, odnosno naših sugrađana – smatra Janjić.