Zrenjaninska škola „Sonja Marinković“ jedina je gradska, a jedna od sedam škola u srednjem Banatu u kojoj se od septembra sprovodi obogaćeni jednosmenski rad. Reč je o pilot – projektu Ministarstva prosvete čija je realizacija počela sa početkom tekuće školske godine u 204 škole na teritoriji cele Srbije. Ideja je da se učenicima, nakon redovne nastave ponude dobro osmišljene aktivnosti u funkciji sveukupnog razvoja. Kraj polugodišta bila je prilika da se u svrsishodnost ovakvog načina rada uverimo u školi „Sonja Marinković“.
SVOJEVRSNA POMOĆ SAVREMENOJH PORODICI
„Osim što pruža velike mogućnosti i učenicima i nastavnicima, obogaćeni jednosmenski rad u školama jeste svojevrsna pomoć današnjoj porodici.Deca koja su već dovoljno velika da mogu ostajati sama kod kuće, nemaju prava na produženi boravak, na ovaj način imaju priliku da svoje slobodno vreme iskoriste na kvalitetan način, da se zabave, edukuju i budu sa svojim vršnjacima, a ne pred kompjuterima, na internetu, bez nadzora. Tako se centar sa nekontrolisanog boravka dece na ulici ili pred računarima pomera ka bezbednom okruženju, ka organizovanim kvalitetnim aktivnostima. Zato mislim da je reč o veoma dobroj ideji i nadam se da će projekat nastaviti da živi.“, kaže za naš portal direktorka škole Jelena Jenovai.
“Na kraju prvog polugodišta,mogu da kažem da je reč o zaista dobrom projektu. U drugom polugodištu, neke programe ćemo korigovati, predložiti druge, ali u nekim segmentima neophodna je i sistemska podrška. Tu pre svega mislim na potrebu za regresiranjem ručka. Škola se do sada snalazila na neke svoje načine, sva deca su imala obezbedjen ručak, medjutim za dalje nam je neophodno regresiranje kako bi sva deca imala iste obroke. Takodje, jedan od krupnijih problema je vezan za prevoz dece. Ukoliko bismo za ove dve stvari imali podršku, kvalitet celokupnog projekta bi bio za još par stepenika viši.” ukazala je direktorka.
DECA VOLE SVE AKTIVNOSTI PODJEDNAKO
„U našoj školi, u programu koji smo sami kreairali, a koji je podržan od strane Ministarstva prosvete, učestvuje oko 30 učenika. Oni imaju slobodu da odaberu one sadržaje koje žele, kao i vreme koje im odgovara, s tim da se poslednje aktivnosti završavaju u 17 časova. Učenici nakon redovne nastave prvo ručaju, a zatim se rasporedjuju na željene aktivnosti. Deca nižih razreda uglavnom biraju tehnike učenja, jer im je ovo lepa prilika da na jinteresantniji i drugačiji način urade domaće zadatke. Pred učenicima viših razreda je nakon redovne nastave zaista šarenolik program, od gledanja filmova, izrade infografika, kreative, do redovnih sekcija poput hora i orkestra, koje su takodje obuhvaćene obogaćenim jednosmenskim radom. Ono što je meni bilo divno da vidim je ta sreća dece kada im se pruži mogućnost da u nekim aktivnostima koje ne liče na čas, koje imaju igroliki karakter, se osećaju slobodno. Imaju priliku da budu uspešni, da se izraze na svoj način i da se bave onim čime oni žele. Takodje, mogu da kažem da su i nastavnici veoma ozareni izlazili sa tih aktivnosti. Mi smo imali problem prilikom pravljenja rasporeda aktivnosti, jer su svi želeli da idu na sve, svaka vrata da otvore, da zavire u svaku učionicu. Jedino je za jogu bio manji odziv.“, objašnjava Jelena Jenovai.
PAPIRNO POZORIŠTE
Jedna od aktivnosti u okviru obogaćenog jednosmenskog rada u školi “Sonja Marinković” nosi naziv “Papirno pozorište”. Ove aktivnosti vode nastavnici istorije i likovne kulture Robert Takarič i Miljan Prelević. Tokom prvog polugodišta, učenici su u okviru ovih aktivnosti pripremali scenografiju, pravili su od krep papira, balon za letenje. Ovo će koristiti u drugom polugodištu, a svoje impresije za naš portal podelila je učenica osmog razreda Milica Stanisavljev.
“Na početku nisam znala kako će to izgledati, ali sada kada sam videla, ja sam se oduševila. O balonu smo učili iz istorije prošle i ove godine, a rad koji sam napisala je spoj svega naučenog”, kaže Milica.
LEPE REČI
Utorkom popodne učenici imaju priliku da prisustvuju redovnojh sekciji koja je uključena u jednosmenski rad – “Lepe reči” koju vode nastavnice srpskog jezika kao nematernjeg Jadranka Štefković Petrović i Erika Findić. Na ovim radionicama, kroz dobro osmišljene igre deca se zaista lepo oslobadjaju i progovaraju srpski na jedan kreativan i zanimljiv način.
DA UČENJE NE BUDE MUČENJE
Posebno veliko interesovanje, pogotovo dece nižih razreda vlada za usvajanje novih tehnika učenja- uz pomoć mapa uma. Učenicima je ovo prilika da urade svoje domaće zadatke na drugačiji, lakši i interesantniji način,ali i da nauče kako da uče. Opšti je utisak da je tokom ovih aktivnosti prisutan poseban žar i kod dece i kod nastavnika koji sa decom rade. Na pitanje da li bi voleli da i tokom redovne nastave rade na ovakav način, deca su bila jednoglasna u potvrdnom odgovoru.
KREATIVA
Petkom od 14 časova nastavnica likovnog Valentina Vencel okuplja decu koja imaju afiniteta prema likovnom stvaralaštvu i ovde nastaju prava umetnička dela. Učenici su najpre ukrašavali stare kutije, zatim su prešli na farbanje i ukrašavanje starih stolica, a trenutno su angažovani na pravljenju novogodišnjih ukrasa.
HOR I ORKESTAR
Još jedna od redovnih slobodnih aktivnosti u školi, rad školskog hora i orkestra uvrštena je u program obogaćenog jednosmenskog rada. U školi je veliki broj dece koja pohadjaju muzičku školu i veoma dobro sviraju instrumente, a ovo je prilika da svoja umeća objedine i uživaju u zajedničkom stvaralaštvu.
ZA NEMAČKI JEZIK SE PRIJAVLJUJU DECA KOJA GA JOŠ NE UČE U REDOVNOJ NASTAVI
Iako će ga kao izborni predmet dobiti tek u petom razredu, za učenje nemačkog jezika se u okviru obogaćenog jednosmenskog rada prijavljuju učenici četvrtog razreda.
INTERKULTURA KROZ KREATIVNI DRAMSKI PROCES
Ovo je aktivnost po kojoj je škola “Sonja Marinković” već dugo poznata. Nastavnica Valentina Nadj kao sertifikovani trener interkulture i kroz nastavu, ali i kroz obogaćeni jednosmenski rad održava radionice koje su izuzetno privlačne deci.
JEDINSTVENA MOGUĆNOST ZA JAČANJE ZDRAVOG SAMOPOUZDANJA KOD DECE
U okviru obogaćenog jednosmenskog rada u školi “Sonja Marinković” tim školskih psihologa – Ildiko Kostić i Vesna Rončević, osim praćenja svih aktivnosti realizuje radionice na kojima se gradi samopouzdanje.
“Mislim da je ova vrsta aktivnosti, kada se deci pruža mogućnost da se oprobavaju u što više različitih stvari, u stvari divan put za izgradnju samopouzdanja. Za izgradnju jasne slike o sebi, šta je to sve što umeju, mogu, u čemu uživaju, da se ničega u stvari ne boje da probaju, da daju sve od sebe”, zaključuje Vesna Rončević.