Proteklog vikenda u Česteregu je održan treći etnofestival „Kuhinja iz mog zavičaja“. Tokom manifestacije poštovane su sve protivepidemijske mere, što je potvrdila i inspekcija na terenu. Dvanaest udruženja predstavilo se domaćom hranom i ručnim radovima, a birana je i najbolja proja.
Na trećem etnofestivalu „Kuhinja iz mog zavičaja“ učestvovalo je 12 udruženja.
„Učesnici su se rado odazvali pozivu, jer nam svima nedostaje druženje. Udruženja su se predstavila pitama, kiflama, slanim i slatkim pecivima… Takođe, mogla su da se probaju i slatka, džemovi, pekmejz – sve domaća radinost. Ove godine nismo ocenjivali izgled štandova, jer je to nemoguće odraditi. Svi se baš trude da svoj štand urede na najbolji mogući način, pa je pitanje ko je merodavan da kaže koji je štand najlepši. Svako ima svoj stil, na kraju krajeva. Udruženja su baš bila kreativna, stvarno su se svi potrudili. Bilo je ručnih radova, vezova, ćilima, tkanih torbi, starih predmeta, domaćeg voća kao što su jabuke, orasi, šljive, korpice sa kukuruzom…. Bilo je i kuvanog kupusa, cicvare, popare…“, kaže Slavica Mitrović, predsednica Udruženja žena „Mladost“ iz Česterega.
Nagrade za najbolju proju na etnofestivalu „Kuhinja iz mog zavičaja“
Tročlana komisija birala je najbolju proju.
„Žiri su činile tri kuvarice – Marta Golić, Ilinka Garić i Marica Vukajlović. Ocenjivale su ukus, izgled, sastav… Gledalo se da li je proja dovoljno pečena. Proja je morala da bude od kukuruznog brašna, a od dodataka je mogla da sadrži samo mleko, sir ili kajmak. Nikako ne ostale sastojke, kao što su kiseli krastavčići, salame, šunke… U vreme kada se proja pravila to se nije dodavalo. Odluka je doneta jednoglasno. Bilo je 13 uzoraka. Svako udruženje je moglo da preda samo po jedan uzorak i još je jedna devojka iz sela samostalno učestvovala“, objašnjava naša sagovornica.
„Imali smo po dva treća i druga mesta i jedno prvo. Treće mesto osvojili su Udruženje žena iz Kumana i Građansko društvo Bašaid. Drugoplasirane su bile Asocijacija žena Krajišnik i Udruženje žena Dvorčanke iz Dvora. Najbolju proju napravilo je Udruženje žena iz Radojeva. Najbolje rangirane ekipe su dobile pehare, a svim ostalim učesnicima uručene su zahvalnice“, dodaje Mitrović.
Za razliku od prethodnih godina na ovogodišnjoj manifestaciji bilo je manje posetilaca.
„Poštovali smo sve protivepidemijske mere. Imali smo kontrolu iz opštine. Proveravali su rastojanje, da li postoje sredstva za dezinfekciju, pošto se sve dešavalo na otvorenom, maske nisu bile neophodne, ali smo i njih imali obezbeđene. Sve je proteklo u najboljem redu“, zaključuje na kraju razgovora naša sagovornica.
Etnofestival je obogatio i kulturno umetnički program.