Svetski dan deteta obeležava se sutra, a organizacija Prijatelji dece Srbije podseća državne, nevladine institucije, organizacije, pojedince da deca u Srbiji i dalje žive u atmosferi porasta siromaštva i nasilja, pada kvaliteta obrazovanja, zdravstvene zaštite i manjka sadržaja koji podstiču zdrav razvoj, kreativnost, stvaralaštvo, toleranciju…
Svako drugo dete u uzrastu do 14 godina doživelo je neki oblik nasilja u porodici ili u školi, a 13,7 odsto je siromašno, podseća organizacija Prijatelji dece Srbije.
Iako su sprovedene značajne sistemske reforme u dečijoj zaštiti, zdravstvenoj zaštiti, inkluzivnom obrazovanju i osnovnom obrazovanju i vaspitanju – one nisu dovoljne i u praksi se ne sprovode dosledno.
Takođe, dostupnost obrazovnih, sportskih, igrovnih i kreativnih sadržaja sve više je komercijalizovana, pa samim tim sve manje dece ima priliku da se dodatno obrazuje i razvija.
Kako se navodi, svako peto dete u Srbiji pre škole nema ni jednu knjigu, a 20. novembar Svetski dan deteta je prilika da se podsetimo i da zajedno učinimo što više za jedno dete, za svu decu, za društvo u celini.
„Našoj deci pripada i treba podrška u fizičkom, mentalnom, duhovnom, moralnom i društvenom razvoju, igra, obrazovanje, kultura, umetnost“, poručeno je u saopštenju.
Svetski dan deteta proglašen je 20. novembra 1954. u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Pet godina kasnije, 20. novembra 1959. UN su usvojile Deklaraciju o pravima deteta, a tačno 30 godina potom i Konvenciju o pravima deteta, koju je Srbija prihvatila.
Svetski dan deteta obeležava se s ciljem da se skrene pažnja javnosti na sve obaveze koje društvo ima prema deci, kao i na najvažnije probleme sa kojima se deca suočavaju.
U Srbiji su prava deteta poslednjih godina dobila mnogo veću vidljivost i u radu organa javne vlasti se sve više poštuju, iako to nije dovoljno, poručio je zaštitnik građana Saša Janković povodom sutrašnjeg Svetskog dana deteta.
On navodi da su prava deteta ravnopravna i pođednako važna kao i sva druga ljudska prava, a da deca čija se prava poštuju postaju odrasle osobe koje uvažavaju prava drugih.
Izvor : Tanjug