„Arhitekura je odraz stanja društva u prostoru, i bez obzira da li je u pitanju savremena ili stara građevina, ona se mora redovno održavati“, započinje razgovor za naš portal Bojan Kojičić, istoričar umetnosti u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Zrenjaninu.
Posmatrajući građevine u gradu na Begeju, u prvom redu one koje su pod zaštitom države, nameće se zaključak da ne odolevaju vremenu, te se većina njih nalazi u izuzetno lošem stanju, tolikom da ni stariji sugrađani ne pamte kada su poslednji put bile sanirane.
Kuća Filkovića u centru grada u dramatičnom stanju
– Situaciju je popravilo nekoliko ozbiljnih zahvata u prethodnih godinu dana poput rekonstrukcije Bukovčeve palate u strogom centru grada, kao i jedne, od postojeće dve zgrade srednje Elektrotehničke škole „Nikola Tesla“. Pri kraju su i radovi na rekonstrukciji zgrade osnovne škole „Vuk Karadžić“, na kojoj je preostalo da se završe dvorišna fasada i strana fasade okrenute ka Begeju, istakao je Kojičić.
Osvetlala „obraz“ centralnom gradskom jezgru – Bukovčeva palata
RADOVI NA OBJEKTIMA U SELIMA
U toku su i radovi na nekoliko značajnih projekata u okolnim naseljima, koji bi trebali da budu završeni tokom ove godine. To se u prvom redu odnosi na revitalizaciju srpskih pravoslavnih crkava u Tomaševcu, Melencima i Srpskom Itebeju, a ukoliko se obezbede sredstva planira se i nastavak započetih radova na sanaciji Žitnog Magacina i Kotarke u Novom Miloševu kao i završetak radova na sanaciji i rekonstrukciji konstruktivnog sistema crkve Rođenje sv. Jovana preteče – „Namastir“ u Botošu.
PLANOVI I ZALAGANJE ZAVODA ZA ZAŠTITU SPOMENIKA KULTURE
Zavod redovno konkuriše za sufinansiranje projekata u oblasti kulturnog nasleđa, ali se nikada i sa sigurnošću ne može tvrditi da li će i koliko sredstava dobiti od Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva. U narednom periodu, ova institucija će pokušati da obezbedi sredstva za izradu projekta za objekat u ulici Kralja Aleksandra Karađorđevića br. 26 u Zrenjaninu – poznatijeg kao kuća Filkovića, zatim za izradu projekta za objekat Velikobečkerečke štedionice na Trgu dr. Zorana Đinđića br. 1 u Zrenjaninu – u kojem su trenutno i Zavod nalazi, kao i za sanaciju i restauraciju pravoslavne crkve Sv. Nikole u Ečki.
Dve ženske figure i Košnica – simbol štedljivosti i radinosti, bogatstva i blagostanja na Velikobečkerečkoj štedionici
– Konkurisali smo kod Ministarstva i za sredstva neophodna za istraživanje i fotografisanje objekata arhitekte J. Pana u Budimpešti i okolini, zatim za istraživanje istorijata porodice Karačonji, kao i za istraživanje i snimanje objekata arhitekte Ištvana Kiša na teritoriji današnje Slovačke. Kada se svemu tome dodaju i sredstva neophodna za sanaciju Spomenika poginulim dobrovoljcima iz Prvog svetskog rata u Novom Miloševu, za koja je Zavod konkurisao kod Ministarstva za rad i socijalnu politiku, dobija se cifra od 30-tak miliona dinara.
SANDIĆEVA KUĆA I PINOVA VILA
Pored navedenih projekata, Kojičić navodi da bi u skorije vreme bilo neophodno uraditi i rekonstrukciju Sandićeve kuće na Karađorđevom trgu, kao i čuvene Pinove vile, koja je nebrojano puta bila predmet interesovanja medija. Međutim, u ova dva slučaja nisu rešeni vlasnički odnosi, pa će i radovi na njima sačekati neke bolje dane, dodao je Kojičić. Pažnju privlači i kuća u Gimnazijskoj ulici br. 24, koja prosto vapi za sanacijom, ali ona još uvek nije prioritet, kažu u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Zrenjaninu.
Sandićeva kuća, problem čije se rešenje ne nazire
Ukoliko se nastavi ovakav trend, većina pomenutih oronulih građevina još neko vreme će predstavljati ruglo u gradu i okolnim naseljima. Kojičić se nada da će nasuprot prethodnoj, nova gradska, pokrajinska i republička vlast imati više sluha za očuvanje kulturne baštine. Takođe, on poručuje i građanima „da ubuduće ne budu indiferentni već da uzmu aktivno učešće u očuvanju spomenika kulture, koje su nam u amanet ostavili preci, i kojih se nikako ne smemo odreći“.