Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je večeras da je policija došla do fejsbuk profila sa koga se navodno traži novac za otkup nestale Tijane Jurić i da se radi o lažnoj informaciji koju je postavilo maloletno lice koje se trenutno nalazi u Zrenjaninu.
„Radi se o maloletnom licu koje je koristilo lap top roditelja, a nalazi se u Zrenjaninu u ovom trenutku. Tužilac određuje kvalifikaciju ovog dela i nakon toga će policija moći da postupi. Radi se o lažnoj informaciji, što znači da niko nije postavljao uslove, niti je tražen novac za ovaj slučaj“, rekao je Stefanović. On je dodao i da policija nastavlja istragu, ali da se za sada sve sužava na one istražne pravce koji su pominjani u početku.
Jutros je na Fejsbuku osvanula stranica na kojoj navodni otmičari traže otkup za devojčicu, a za koju se vrlo brzo ispostavilo da je neslana šala. Nadležni podsećaju da je zloupotreba društvenih mreža krivično delo, te da postoji mehanizam praćenja koji vrlo lako može utvrditi ko piše i odakle.
Na profilnoj fotografiji se videlo zamagljeno lice devojke i „otmičar“ koji u ruci drži nož, dok je u statusu pisalo uputstvo koliko treba platiti za „otkup“ male Tijane i na koji žiro račun. Status je bio napisan i na mađarskom, engleskom, albanskom i francuskom jeziku i glasi:
„Želimo u zamenu za Tijanu Jurić milion dinara, ona je trenutno na bezbednom mestu, ako u roku od 7 dana ne dobijemo pare, polako ćemo krenuti da je mučimo. Novac treba biti uplaćen na sledeći žiro račun: 160-335001-90.“
Ova Fejsbuk stranica je za samo nekoliko sati imala skoro 200 lajkova. Na pomenuti status javljali su se ljudi koji traže Tijanu već nekoliko dana i u neverici se pitali da li je ovo istina ili samo nečija neslana šala, zahtevajući jasnu fotografiju Tijane sa takozvanim otmičarima, kako bi se uverili u istinitost ove stranice.
Biljana Kikić Grujuć, glavna koordinatorka tima za prevenciju kriminala na internetu kaže da je Srbija od prošle godine članica organizacije „Safe Internet center“, što znači da u slučajevima kao što je ovaj za nekoliko minuta mogu utvrditi ko stoji iza lažnog profila, te da se zloupotreba društvenih mreža više ne isplati. Takođe, podseća da ovakve neprimerene šale mogu negativno uticati na tok istrage.
„Pravljenje lažnih profila može da koči istragu koja bi mogla da dovede do nekih kvalitetnijih tragova koji će dovesti do tog deteta. Ja bih zaista zamolila sve da ne zloupotrebljavaju društvene mreže, kao prvo zbog toga što ometa istražne organe da rade svoj posao, a kao drugo možda vrše neko krivično delo“, kaže Kikić Grujić.
Porodica nestale devojčice danima apeluje na građane da ne šire dezinformacije na Internetu, i da svaku validnu informaciju prijave policiji.
Na zvaničnoj Fejsbuk stranici „Pomozite da se nađe Tijana Jurić“ pisalo je da policija ispituje istinitost ove stranice. (G. Ć.)
Izvor : 021.rs