Bliži se kraj školske godine i pripreme za polaganje prijemnog ispita uveliko traju. Maturanti se raduju završetku srednje škole, ali u isto vreme su zabrinuti zbog izlaska na prijemni ispit. Za njih je ovo jedan vrlo stresan period jer uspeh na jednom testu, odnosno prijemnom ispitu, zavisi od više faktora, a pritom taj uspeh određuje da li će srednjoškolac upisati željeni fakultet i otići korak dalje ka napredovanju u obrazovanju i početku svoje karijere.
Kako bismo pomogli maturantima da prevaziđu tremu i strah od prijemnog ispita, razgovarali smo sa Aleksandrom Subotić, pedagogom i pedagoškim savetnikom Zrenjaninske gimnazije i Olgicom Trišić, profesorkom psihologije u Zrenjaninskoj gimnaziji. U razgovoru su nam pružile odgovore na česte dileme učenika i ponudile su nam moguća rešenja za borbu protiv stresa i učenja pod pistiskom.
Pedagog Aleksandra Subotić je objasnila da je stres prirodna reakcija čoveka na važne događaje u životu bilo da su pozitivni ili negativni. Taj stres se uvek javlja kada zbog nečeg strepimo ili brinemo. On nije nužno loša stvar, jer se prilikom stresa u organizmu podiže nivo energije koji nam pomaže da se izborimo sa situacijom. Ono što može biti loše, a uglavnom se na to misli kada se priča o stresu, jesu naše reakcije na stresnu situaciju. Aleksandra je dodala kako je način na koji čovek reaguje najvažniji u prevazilaženju bilo kog stresa, pa i ovog koji trenutno muči maturante, a koji se odnosi na polaganje prijemnih ispita.
„Prijemni ispit za mladog čoveka koji bira svoje buduće zanimanje svakako je jedan od važnijih životnih događaja. Normalno je da mladi osećaju tremu i brigu da li će sve proći dobro. Međutim, od svake osobe pojedinačno zavisi da li će tu tremu pretvoriti u pokretačku ili ometajuću energiju. Niz faktora utiče na to, od ličnih osobina, temperamenta i karaktera do okruženja, očekivanja roditelja i okoline i društvenih prilika“, navela je naša sagovornica i dala nam je nekoliko saveta koji mogu pomoći da se osoba izbori sa negativnim posledicama stresa:
- Fizička aktivnost, redovni obroci, dovoljno spavanja (važi uvek, za sve).
- Par dana pre ispita usmeriti se na prijatne aktivnosti (druženje sa prijateljima,izlasci, filmovi, muzika…sve što vas opušta i zabavlja).
- Dan pred ispit ne učiti (što je urađeno, urađeno je), dozvoliti znanju da se slegne.
- Unapred pripremiti sve informacije u vezi sa prijemnim ispitom i napraviti organizacioni plan ( kad je ispit, gde, šta je potrebno od pribora, kako stići do fakulteta…)
- Ne čitati i ne istraživati na internetu tuđa iskustva, komentare, prognoze, kvote i sl. ( ovo dokazano utiče na stvaranje najrazličitijih negativnih misli i projekcija).
- Ukoliko postoji baš izrazita briga, pomaže ako osoba pokuša da definiše šta je tačno izaziva i šta je najgore što može da se dogodi ( suočavanje sa najnegativnijim scenarijom) i da o tome popriča sa nekim bliskim.
- Imati alternativu/plan, šta ako….jer uvek postoji druga opcija koja nije nužno lošija. (Nije „smak sveta“ ni ako se prijemni ne položi).
- Na sam ispit otići malo ranije, poneti vodu , čokoladicu i samopouzdanje. Ne žuriti, pročitati više puta pitanja, a ukoliko dođe do panike disati duboko i koncentrisati se na disanje, pomisliti da od panike i „blokade“ nema baš nikakve koristi.Sigurni smo da će saveti pedagoga ukazati srednjoškolcima na to na šta treba da obrate pažnju i da usmere svoju energiju, kao i kako da što uspešnije polože prijemni ispit.
Psiholog Olgica Trišić je predstavila stres kao pojam koji je prilično zastupljen u svakodnevnom govoru i treba da označi intenzivne i često neprijatne situacije koje nam se dešavaju. Dalje je dodala kako ipak treba napraviti jednu razliku: sam događaj koji nam se desi, bilo da je pozitivan ili negativan, naziva se stresor ili stresni događaj, a kako će organizam reagovati i prilagoditi se novonastaloj situaciji je stres. Stres je zahtev za prilagođavanjem organizma novoj situaciji i prirodni, „vremenski“ odgovor na sam događaj. Jedan od veoma važnih događaja u životu srednjoškolaca, koji žele da nastave akademsko obrazovanje je izbor studijske grupe i priprema za prijemni ispit.
„S obzirom na to da se završetak školske godine poklapa sa periodom priprema za prijemni, pritisak na učenike je „dvostruki“. Kako se izboriti sa takvom situacijom i uspešno odgovoriti na ovu vrstu obaveza? Treba uzeti u obzir da je svaka osoba ličnost za sebe, sa svojom jedinstvenom organizacijom psihičkih osobina i da ne možemo očekivati iste reakcije u ovakvim situacijama. Normalno, tu su i faktori sredine koji nas okružuju, kao i visok stepen očekivanja u konkretnoj situaciji. Iz tog razloga, praktični saveti su često uopšteni, podložni promenama, pa ih svaka osoba može iskoristiti i prilagoditi sebi.“, ovim je naša sagovornica zaključila temu i pružila nam takođe korisne savete kako da se srednjoškolci izbori sa stresom pri prijemnom ispitu:
- Nema mesta panici. Prijemni ispit shvatite kao jednu od obaveza u koju ćete uložiti maksimalan trud. Setite se da je to jedna od „stepenica“ koju treba da pređete i da vas na fakultetu čeka još bezbroj test situacija.
- Napravite dobar vremenski plan. Počnite na vreme sa učenjem da ne biste imali premalo ili knap vremena za pripremu. Morate uzeti u obzir vreme potrebno za usvajanje kao i vreme koje je neophodno za višestruko ponavljanje gradiva.
- Stepen naučenosti gradiva. Trudite se da vam svi segmenti gradiva budu potpuno jasni. Mozak ne trpi „kognitivni nesklad“ i dodatna objašnjenja će i te kako biti od koristi.
- Tokom perioda učenja važno je i fiziološko stanje organizma. Neredovno i nedovoljno spavanje i odmor remete koncentraciju i smanjuju sposobnost za učenje. Dakle ustalite bioritam i uskladite ga sa obavezama.
- Ne odlažite učenje uz obrazloženje „kasnije ću nadoknaditi“. Dešavaće vam se tokom perioda priprema i neke nepredviđene situacije zbog kojih ćete baš morati da pomerite učenje.
- Prikupite informacije relevantne za ispit (gde, kada, šta ?) Ukoliko ste u mogućnosti da ranije posetite fakultet i obiđete prostor, izbeće ćete dodatni pritisak u vidu konstatacije „ne znam kuda da idem“.
- Dan uoči ispita provedite opušteno, u šetnji, slušanju muzike i sl. jer mozgu je potrebno vreme da obradi i „složi“ informacije. Ne treba se dodatno opterećivati novim informacijama jer se tada pojačava proces zaboravljanja već naučenog gradiva.
- Kada krenete na ispit, pratiće vas osećaj da „ništa ne znate“. To je normalna situacija jer će mozak početi da selektuje i koristi informacije tek na samom ispitu, kada pročitate pitanja.
- Ne žurite na samom ispitu. Dajte sebi malo vremena, nekoliko minuta da se smirite i staložite a za to vreme pregledajte test i pročitajte pitanja.
- Verujte u sebe i svoje sposobnosti ! Uloženi trud i pokazano znanje će vas sigurno dovesti do cilja.
Naše stručne sagovornice su nam detaljno objasnile kako stres utiče na učenike i šta je to što treba da izbegnu i koji su to saveti korisni za borbu protiv stresa pri spremanju prijemnog ispita. Ovi saveti mogu da posluže kao vodič kroz pripremu. Potrebno je samo da vredno rade i prate ove savete i „upustva“ i ne sumnjamo da će uspešno položiti svoj prijemni ispit. U svakom slučaju želimo svim velikim, ali i malim maturantima puno sreće i uspeha na prijemnom ispitu.