Opštinsko veće Žitišta zatražilo je pomoć i hitnu akciju premijera Ivice Dačića i predsednika Vlade APV Bojana Pajtića, ministra za lokalni razvoj i lokalnu samoupravu Igora Mirovića, nadležnih iz „Srbijagasa“, sindikalnih organizacija i Privrednog suda u Valjevu.
– „Agroživ“ je već duže u teškoj ekonomskoj situaciji, a kulminaciju problema predstavlja zakazana prodaja za 12. mart u Privrednom sudu Valjevo stečajnog dužnika „Živinoplus“ Vladimirci, čija imovina je sirovinska baza za kompletnu proizvodnju „Agroživa“. Prodajom bi se doveo u pitanje opastanak kompanije u Žitištu, sa perspektivom izvesnog gašenja – navodi se u dopisu OV Žitišta.
Većina nepokretne imovine firme iz mačvanske varošice nalazi se na teritoriji opštine Žitište. Taj podatak, kao i činjenica da je u „Agroživu“ zaposleno oko 1.100 radnika, od kojih je 700 sa teritorije Žitišta, dovoljno govore o značaju opstanka „Agroživa“ za malu i nerazvijenu opštinu kakva je naša – ističe se u dopisu OV Žitište relevantnim državnim organima.
– Zahtevamo da se hitno preduzmu svi mogući zakonski koraci da se zakazana prodaja „Živinoplusa“ odloži i da se u međuvremenu nađu rešenja koja bi omogućila dalji rad „Agroživa“ – stav je sa vanredne sednice OV, uz uverenje da je svima u interesu da se sačuva „Agroživ“ i strateška proizvodnja domaćeg živinskog mesa.
„Živinoplus“ je vlasnik 12 farmi živine i pet inkubatorskih stanica, procenjenih na oko 10 miliona evra. Ovi objekti čine srce proizvodnje u „Agroživu“, u čijem zakupu su od 2010, kada je „Srbijagas“ iz stečaja kupio i postao većinski vlasnik „Agroživa“. „Srbijagas“ je uspeo da obnovi brend i proizvodnju živinskog mesa u Žitištu posle stečaja A.D. „Agroživ“ iz Pančeva. Ali, nikada nije suštinski rešila status novog preduzeća.
Uz velike subvencije i pozajmice „Srbijagasa“, bez izlaska na eksterno finansijsko tržište i mogućnosti da uzima kredite, jer ne poseduje imovinu, na koju bi stavljao hipoteku, novi „Agroživ“ ipak je koliko-toliko poslovao stabilno. Sve do kraja 2012. godine, kada se i „Srbijagas“ našao u problemima i prestao da ubacuje svež kapital u „Agroživ“. Tada je prvi put načeto i pitanje sudbine objekata u zakupu, a problem je privremeno otklonjen odlaganjem stečaja i prodaje imovine „Živinoplusa“ tokom 2013.
Sada poverioci (banke) insistiraju na doslednom sprovođenju stečaja. Dodatna muka je što je Privredni sud iz Zrenjanina za 21. mart zakazao prodaju još tri farme koje klaničari koriste u zakupu, a pripadaju drugom privrednom subjektu u stečaju – „Farmi pilića“ iz Žitišta. Praktično, svi proizvodni objekti i farme koje koristi „Agroživ“ bukvalno vise u vazduhu i kompanija je na korak od ambisa!
– Opravdan je strah da bi se sedište proizvođača mesa preselilo iz Žitišta. Novi vlasnik koristio bi farme samo kao sirovinsku osnovu, što su potvrdili dosadašnji potezi zainteresovanih. Žitište bi doživelo pravu katastrofu – poručuju iz Samostalnog i sindikata Nezavisnost „Agroživa“, uz podatak da više od polovine zaposlenih u Žitištu egzistenciju ostvaruju u „Agroživu“.
Lepe želje
Posle kupovine „Agroživa“ u decembru 2010. za 11,3 miliona evra, iz „Srbijagasa“ najavljivali su investicione cikluse, podizanje nove klanice u Žitištu, dupliranje proizvodnje. Plan je bio da se u 2012. izvrši dokapitalizacija ili pronađe strateški partner, profitira na ovom poslu sa živinarima. Ali, sve su to ostale lepe želje.
Izvor: novosti.rs/Sl.Pašić Foto: arhiva