Izvor : Blic
Piše : Slavko Surla
Građani Ulice Karađorđev trg u Zrenjaninu već danima potpisuju peticiju kojom zahtevaju da se zabrane geo-fizička ispitivanja koja sprovodi mađarska firma GES, u potrazi za naftom i gasom. Istraživanja je naručio NIS, a i već su urađena u nekoliko mesta oko Zrenjanina i u atarima. Potpisnici peticije kažu da se plaše da će od vibracije mašina, koje se koriste za istraživanja, stradati kuće.
– Bilo je najava u medijima na koje nismo ni obraćali pažnju, dok u kuće nisu počeli da nam dolaze neki ljudi, koji su bez zvaničnih legitimacija tražili da provere stanje objekta pre vibro-ispitivanja. Na kraju su sačinjavali i zapisnik, u kojem nema ni naziva firme koja to radi, ni po čijem nalogu ili odobrenju pravi uvid – ističe advokat Branislav Stanić, koji živi u ovoj ulici. On napominje da ne zna ni da li su osobe koja su snimale stanje osposobljene za taj posao…
– Priznajemo da se ne razumemo u geodeziju, statiku i građevinarstvo, ali strahujemo za svoje kuće – naglašava Stanić, jedan od inicijatora peticije građana.
– Mnogi od nas iz ove ulice nismo saglasni da se takva ispitivanja sprovode ispred naših kuća, objašnjava sveštenik Predrag Nenin. Ne znamo ni da li firma koja to radi ima dozvolu za takvo nešto i ko im je dao. Mi smo se namučili gradeći kuće i otplaćujući kredite i ne želimo da rizikujemo dopuštajući istraživanja koja mogu da ih ugroze, naglašava Nenin. On postavlja pitanje, kako će se uočiti i utvrditi da li je kuća oštećena prilikom ispitivanja, ako ima demit fasadu, odnosno oblogu od stiropora.
– Kuća je stara skoro sto godina i plašim se da ne bude oštećena. Jednostavno ne želim da mi iko narušava mir i ošteti imovinu – kaže Jožef Kiš, penzioner.
Potpisnici postavljaju i pitanje, koja je logika da se nafta i gas traže u gradu, i šta će biti ako se utvrdi da Zrenjanin leži na nafti?
– Hoće li nas u tom slučaju raseliti i porušiti kuće da bi vadili naftu, ili će bušotine da osvanu u našim dvorištima i parkovima – pita advokat Stanić. On poručuje da potpisnici iz njegove ulice neće dozvoliti nikakva ispitivanja u dvorištima, a zahtevaju od države da to zabrani i na ulici kao javnoj površini.
S druge strane, iz NIS-a saopštavaju da nema nikakvog razloga za uznemirenje.
– Ništa se njihovim kućama neće desiti. Sva ispitivanja GES obavlja na najbezbedniji način, a vibracije su uvek u dozvoljenim vrednostima. Uostalom, vibriranje traje svega dva puta po 15 sekundi na jednoj lokaciji. Što se tiče samog Karađorđevog trga, tu ima toliko prostora, da se postupak može odraditi na većoj udaljenosti od stambenih objekata – objašnjava Gorica Mandić, direktor sektora za geološka istraživanja i licenciranja u “Naftagasu”. Ona ističe da su ovi radovi već obavljeni u selima oko Zrenjanina, u Melencima, Elemiru, Jankovom Mostu, Mihajlovu, Tarašu i da nije bilo nikakvih problema. A za svaku eventualnu štetu biće isplaćena pravična naknada, govori ona, zbog čega je bio neophodan postupak fotografisanja i pregleda stanja objekata, koje su obavila ovlašćena lica iz kompanije GES. Za istraživanja su pribavljene sve dozvole nadležnih ministarstava, od energetike i odbrane, do zaštite životne sredine i Zavoda za zaštitu spomenika kulture, i tu takođe nema ništa sporno, napominje Mandićeva.
– A ako se na području grada pronađe nafta, bušotine će biti locirane van naselja, što savremena tehnologija omogućuje, i nafta će se crpeti bez izazivanja bilo kakvih problema – objašnjava Mandićeva. Ona najavljuje da će izvođači radova uskoro organizovati sastanak sa predstavnicima lokalnih vlasti, medija i zainteresovanih građana, na kome će odgovoriti na sva pitanja i eventualne primedbe koje građani Zrenjanina imaju.