Ideja za izgradnju Doma za učenike „Emaus“ u Mužlji nastala je sredinom devedesetih godina prošlog veka u mužljanskoj parohiji, kada učenici srednjih škola – zbog nastalih neprilika u zemlji – nisu mogli da započnu i završe školovanje u Zrenjaninu.
U Zrenjaninu je u to vreme već zaživeo ženski kolegijum koji je i poslužio kao primer za izgradnju prvog muškog kolegijuma u Mužlji.
Podršku za izgradnju, koja je počela u septembru 2000. godine, među prvima su pružili predstavnici Katoličke crkve iz Rima i Beograda. Nakon njihove pomoći, priključili su se i Fondacija „Apáczai“ iz Mađarske, Fondacija Renovabis iz Nemačke i Vlada Mađarske.
Svečana primopredaja objekta bila je u maju 2002. godine, a useljenje prvih učenika u septembru.
Direktor doma „Emaus“, otac Stojan Kalapiš, kaže da je izuzetno ponosan što su od prvog useljenja do danas kroz dom prošli mnogi odlični i vredni učenici srednjih i viših škola, kao i studenti.
Ovde se školuju učenici iz Novog Kneževca, Kikinde, Tobe, Novog Bečeja, Beodre, Nove Crnje, Torde, Neuzine, Boke, Hetina, Skorenovca, ali i Bačke – Ade, Mola, Srbobrana i Bačko Petrovog sela.
– Ove godine u domu živi 63. učenika, od toga 19. „đaka prvaka“. Pored svakodnevnog marljivog učenja u kojima nam dobrovoljno pomažu nastavnici OŠ „Servo Mihalj“, pomoćnici i sveštenici mužljanske parohije, mladi korisnici doma mogu da se bave i sportskim aktivnostima, da učestvuju u Đačkom parlamentu gde razvijaju svoj govor i uče kako se nastupa pred publikom, da budu deo ekipe katoličke radio stanice „Marija“, kao i da u okviru okruglih stolova, na zadate teme, izlažu svoje mišljenje i stavove, kaže otac Kalapiš za portal I love Zrenjanin.
Nedavno su završeni radovi na novoj fiskulturnoj sali, koja se gradi uz pomoć Vlade Mađarske i donacija dobrih ljudi. Krajem aprila ove godine, dom i salu je sa svojim saradnicima obišao i Laslo Kever, predsednik parlamenta Mađarske, koji je istakao da je za očuvanje mađarskog jezika, kulture i običaja na ovim prostorima, uloga roditelja, nastavnika i crkve izuzetno velika, i izrazio nadu da će nadolazeće generacije takođe prepoznati značaj očuvanja maternjeg jezika.
SUSRET SA PAPOM
Svake pete godine u Vatikanu se održava hodočašće ministranata iz cele Evrope. Na ovogodišnje hodošaće ministranti iz Banata – njih sedamdeset i dvoje – išli su u pratnji Stojana Kalapiša, oca Rimokatoličke crkve iz Mužlje, gde su se susreli i sa papom Franjom. Otac Stojan je za naš portal izjavio, da je susret sa poglavarom Rimokatoličke crkve bio lep i radostan osećaj, trenutak iz kojeg će svaki čovek moći da nađe potrebnu snagu za osnaživanje svoje vere.
Piše: Tivadar Borbelj