Generalni direktor kompanije Agroživ, Predrag Amižić potvrdio je tokom Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu da Italijnska grupacija „Veronese“ ima ozbiljne namere o kupovini žitištanskog proizvođača pilećeg mesa.
Amižić kaže da pregovore vodi uprava većinskog vlasnika Agroživa – kompanija Srbijagas, i izrazio nadu da će strateško partnerstvo biti uspostavljeno već ove godine.
„Interes grupacije Veroneze je izlazak na tržišta Rusije, Belorusije i Ukrajine s kojima je Srbija potpisala sporazum oslobodnoj trgovini. U planu su izgradnja potpuno novih proizvodnih pogona i utrostručenje proizvodnje u Agroživu“, kazao je Amižić.
Dodao je da je, po proceni uprave, Agroživu potrebna investicija od oko 50 miliona evra što bi omogućilo održivo poslovanje u periodu od oko 30 godina.
TEŠKA SITUACIJA U AGROŽIVU
Po rečima generalnog direktora, poslovanje Agroživa otežano je od oktobra 2012. jer je Srbijagas obustavio pozajmice, zbog čega je kompanija konkurisala kod Fonda za razvoj Srbije da preko Programa mera za podsticaj privrede dobije pet miliona evra.
„Bez tih pet miliona evra od Vlade Srbije kompanije Agroživ neće biti“, rekao je Amižić i precizirao da je aranžman sa Vladom trebao da bude postignut još pre 15 dana, ali je odložen i novac bi trebalo da bude prebačen najkasnije do 15. juna.
Amižić smatra da će to omogućiti da se kompanija „održi na nogama“ bar do kraja 2013. godine i da će u tom periodu biti obezbeđena redovna primanja za oko 1.300 zaposlenih. Plate u toj firmi sada kasne dva meseca.
Srbijagas je pre dve godine za 11,3 miliona evra kupio Agroživ u stečaju. Na osnovu dogovora sa Srbijagasom, Agroživ je 2011. pozajmio 820 miliona dinara, a poslovnu godinu završio sa 2,7 milijardi dinara prihoda. Prošle godine prihod je porastao na 5,1 milijardu, uz 400 miliona dinara pozajmice od Srbijagasa.
„Oktobra 2012. došlo je do razmimoilaženja u mišljenju s većinskim vlasnikom i ocenjeno je da treba da izađemo na tržište. Mi smo zaključili da Agroživ sam dalje ne može jer nema uslova da radi s bankama pošto je veći deo nepokretne imovine u rukama poverilaca“, rekao je Amižić.
Po njegovim rečima, Agroživ je opstao samo zahvaljujući razumevanju zaposlenih i lider je na domaćem tržištu s 55 odsto udela, ali neće još dugo izdržati bez pomoći države jer mu nedostaje repromaterijala.
Izvor : Beta