Dramski studio „BB92“ pri Narodnom pozorištu „Toša Jovanović“ postoji od 1992. godine. Njegovi tadašnji osnivači bili su glumci Svetlana Utješanović i Miloje Buca Ivanović. Od 2022. rad studija nastavile su glumice Sanja Radišić i Jelena Kesić. Studio je uvek bio otvoren za svakog ko želi da uči, napreduje, istražuje sebe i ima potrebu da se iskaže na sceni.
Zrenjaninska publika imaće priliku 24. juna da pogleda predstavu „Sladoled“ u izvođenju sadašnjih polaznika, a sav novac koji se tom prilikom prikupi biće uplaćen za lečenje Mateje Kačavende. O razvoju studija od osnivanja do danas, ali i humanitarnoj predstavi razgovarali smo sa Sanjom Radišić.
Koliko trenutno ima članova?
Trenutno radimo u četiri starosne grupe – za decu nižih razreda osnovne škole, viših razreda osnovne škole, za srednjoškolce i za odrasle. Otvoreni smo za svakog od 7 do 107 godina.
Na koji način funkcioniše studio?
Časovi se održavaju dva puta nedeljno, ponedeljkom i sredom za školarce, a grupa odraslih svoj dvočas ima nedeljom. Radimo u prostorijama Narodnog pozorišta „Toša Jovanović“. A nove članove primamo u septembru, kada nam i počinje nova radna sezona. Svi zainteresovani mogu da se prijave putem naše instagram stranice ili putem broja telefona 0638771465.
Šta ste sve do sada radili od predstava?
Za ove dve godine naši najmlađi su imali čak dva javna časa na kamernoj sceni – „Stižu blese čuvajte se“ i „Fazoni i fore“ i dve predstave na velikoj sceni – „Male morske i obalske priče“ i „Dečije zavrzlame i ostale kerefeke“. Polaznici uzrasta viših razreda osnovne škole su na velikoj sceni 2023. odigrali tri jednočinke – „Sedam Snežana i patuljak“, „Najbolje komšije“ i „Happy end Romeo i Julija“, a 2024. „Bez suza, molim“. Srednjoškolci su 2023. odigrali jednočinku – „Najbolje komšije“ koju su sami dopisivali i prerađivali, a 2024. „Drugačije od ljubavi“, takođe na velikoj sceni.
Koliko se polaznika ovog studija profesionalno bavi glumom?
Prošle godine je jedna devojka upisala glumu i jedan momak dramaturgiju. A tokom prethodnih trideset godina umetničke fakultete na polju dramskih umetnosti je upisalo više od trideset polaznika. Današnje mentorke su jedne od njih.
Rekli ste da ste od nedavno počeli da radite i sa odraslima. Koliko je interesovanje odraslih za ovaj vid hobija?
Da, od ove sezone je otvorena i grupa za odrasle. Iznenadile smo se zapravo velikim interesovanjem. U jednom trenutku imale smo više od 20 članova. Naravno, devojke su uvek bile hrabrije i brojnije. Većina naših članova ima skriveni talenat koji sada otkriva i razvija. Veliki broj njih se bavi pedagoškim radom, radom sa ljudima i nalaze se na funkcijama na kojima treba da javno govore i prezentuju svoje firme. Razne glumačke vežbe i rad na predstavi im vrlo pomažu u razvijanju sopstvenih veština koje koriste u svojoj profesiji.
U pripremi je i humanitarna predstava. Možete li da nam približite temu predstave?
Naši polaznici grupe odraslih trenutno rade na predstavi „Sladoled“. Ova duodrama Mire Gavrana govori o odnosu majke i ćerke kroz različite periode njihovog života. Naši polaznici će kroz osam scena ispričati životnu priču te dve žene menjajući se iz perioda u period njihovog životnog puta.
Kako ste došli na ideju da pripremate humanitarnu predstavu?
Svaka predstava našeg studija se igra humanitarno. Cilj nam je da edukujemo publiku da je kultura nešto što se plaća i da svako može da izdvoji neku sumu novca. A taj novac ide onima kojima je najpotrebniji.
Kada će ova predstava biti prikazana?
„Sladoled“ će biti prikazan 24. juna sa početkom od 20 časova na velikoj sceni Narodnog pozorišta „Toša Jovanović“.
Kome će biti namenjena sredstva koja budu prikupljena?
Ove godine sva prikupljena sredstva odlaze Mateji Kačavendi, našem mladom sugrađaninu kome naše malo može značiti mnogo.