Svetski dan srca, 29. septembar, u Zrenjaninu je obeležen zajedničkom akcijom zdravstvenih radnika bolnice “Đorđe Joanović”, Doma zdravlja “Dr Boško Vrebalov”, Zavoda za javno zdravlje Zrenjanin i Medicinske škole, koji su građanima merili telesnu težinu i visinu, BMI i krvni pritisak.
U razgovoru sa zainteresovanim Zrenjanincima, podsetili su da su bolesti srca i krvnih sudova vodeći uzok smrti.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Batut za 2018.godinu, od kardiovaskularnih bolesti (KVB) u Srbiji je umrlo 52.663 lica. Srce je čak 52% uzrok smrti a od toga najčešće akutni koronarni sindrom. U proseku se u Srbiji dnevno registruje 61 osoba obolela od akutnog koronarnog sindroma a umire 13 osoba. Hipertenziju u Srbiji ima 47,5% a u svetu ima oko milijarda hipertoničara a procenjuje se da će ovim tempom oboljevanja do 2025. godine biti 1,56 milijardi obolelih.
– Pušači imaju dva do tri puta veći rizik od oboljevanja od KVB, a rizik je još veći ukoliko je osoba počela da puši pre 16. godine, što danas i nije tako retko. Tek nakon 15 god od prestanka pušenja rizik se izjednačuje sa rizikom nepušača. Osobe koje su fizički neaktivne imaju 20-30% veći rizik od svih uzroka smrti u odosu na one koji koji samo 30 minuta dnevno 3-4 puta nedeljno imaju fizičku aktivnost. U svetu je fizička neaktivnsot zastupljena kod 30% stanovništva a kod nas čak 44%. Loša ishrana podrazumeva povećani unos zasićenih masti, trans masti, nizak unos voća i povrća i ribe. Zabrinjavajuć je porast telesne težine u dečijem uzrastu, što povećava rizik od nastanka srčanog i moždanog udara pre 65. godine čak 3 do 4 puta, rekla je dr Sanja Đurin, načelnica Internog odeljenja zrenjaninske bolnice.
– Ove godine se Svetski dan srca obeležava pod sloganom „BUDI HEROJ SVOG SRCA“,a to znači da svi ljudi širom sveta trebaju da zajedo sa svojim porodicama žive zdravijim životom. Moraju povesti računa o zdravijoj israni, moraju obećati da će svojoj deci spremati zdrave obroke i svojim primerom pokazati drugima kako da budu fizički aktiviji, prestati da puše i zabraniti pušenje u svom životnom i radnom prostoru i pomoći drugima da u tome uspeju, rekla je dr Jelena Medić Simovljević iz Zavoda za javno zdravlje Zrenjanin.
Svetska zdravstvena organizacija upozorava da bi se sprečavanjem i kontrolom faktora rizika moglo sprečiti 85% prevremenih smrtnih ishoda. To se može postići ako se borimo protiv faktora rizika za nastanak srčanih bolesti.