Specijalni rezervat prirode „Carska bara“ poveren je na upravljanje Ustanovi „Rezervati prirode“ . Do sada je ovim rezervatom, kao i hotelom Sibila koji se nalazi na ulazu u rezervat, upravljalo Ribarsko gazdinstvo „Ečka“. Pre nekoliko godina ovo preduzeće je upalo u tešku finansijsku situaciju, a novi upravljač je odavno upozoravao da se ovim darom prirode ne upravlja na odgovarajući način. Šta ova promena znači za Carsku baru, šta za Ustanovu „Rezervati prirode“, a šta za posetioce za portal I love Zrenjanin otkriva Dejan Jovanov, direktor Ustanove „Rezervati prirode“.
U kakvom je trenutno stanju Carska bara?
Dejan Jovanov: Po našim mišljenju, Carska bara je jako dugo u veoma lošem stanju što je posledica dugogodišnjeg lošeg upravljanja ovim specijalnim rezervatom prirode. U vlažnim staništima kao što je Carska bara, usmeravajući faktor za sve ostale biološke procese je voda. A kada se voda zagadi i preoptereti organskom materijom iz ribnjaka, dolazi do zagađivanja celokupnog prostora rezervata. S tim u vezi je i proces sukcesije, kada vlažno stanište nestaje i zarasta u trsku, proces koji je doveo do degradacije staništa za brojne vrste ptica i samim tim smanjenja brojnosti ptica i smanjenja hrane za ptice. Bare Tiganjica i Perleska bara su nestale, a još uvek se vide posledice požara na ovom području.
Povećanje čuvarske službe u specijalnom rezervatu prirode „Carska bara“
Zbog čega je bilo važno da se donese odluka da ovim rezervatom prirode upravlja grad Zrenjanin tj. Ustanova „Rezervati prirode“?
Dejan Jovanov: Ustanova „Rezervati prirode“ Zrenjanin je javna ustanova kojoj profit nije primarni cilj već zaštita područja od značaja za očuvanje prirode. Javna ustanove se daleko stručnije i kvalitetnije može baviti ovim problemima jer je samo ka njima i usmerena. Takođe, podsetio bih Vas da je prilikom usvajanja Studije opravdanosti osnivanja javnog preduzeća „Rezervati prirode“ Zrenjanin naglašeno da se osniva za potrebe upravljanja zaštićenim prirodnim dobrima na teritoriji grada Zrenjanina. Zatim Lokalni ekološki akcioni plan opštine Zrenjanin iz 2003, strategija razvoja iz 2005. i Strategija razvoja iz 2014. su jasno naznačile da je jedan od prioriteta za grad promena upravljača nad Carskom barom.
Šta ova odluka znači za Carsku baru?
Dejan Jovanov: To znači da će se na Carskoj bari povećati prisustvo čuvarske službe jer je ribokrađa dostigla ogromne razmere. To, takođe, znači stručniji i angažovaniji rad na očuvanju i remedijaciji Carske bare, koja se neće oporaviti preko noći, ali će definitivno glavni uzroci zagađivanja biti eliminisani.
Šta za Vašu ustanovu?
Dejan Jovanov: Dodatne obaveze i zapošljavanje još stručnih i kompetentnih ljudi.
Da li će i kako ova odluka uticati na građane tj. posetioce ovog rezervata prirode?
Dejan Jovanov: Učinićemo sve da problema ne bude. A da će više pažnje biti posvećeno psetiocima u smislu ponašanja i bacanja smeća na sve strane, to sigurno.
Osnovni zadatak sprečavanje daljeg zagađenja i revitalizacija Carske bare
Hoće li će biti promena kada je reč o obilascima, plovidbi i da li će biti ponuđeni dodatni sadržaji, a koji neće uticati na tamošnji biljni i životinjski svet i šta bi to evenutalno moglo da bude od sadržaja?
Dejan Jovanov: Uredba o proglašenju Specijalnog rezervata prirode „Carska bara“ je jasno definisala šta se sme a šta ne sme u ovom zaštićenom području. Naš zadatak je da sačuvamo Carsku baru od daljeg propadanja tako što ćemo sprečiti dalje zagađivanje i pokrenuti procese revitalizacije ovog prirodnog dobra.
Koji će biti prvi koraci u upravljanju Carskom barom?
Dejan Jovanov: Uspostavljanje čuvarskog i stručnog nadzora, proučavanje postojeće i izrada nove upravljačke dokumentacije će biti prvi koraci koje ćemo preduzeti u najskorije vreme.
Carska bara je dom za mnoge ugrožene biljne i životinjske vrste
Specijalni rezervat prirode „Carska bara“ je stanište za raznovrsne i retke divlje biljne i životinjske vrste. Tu su nastanjene 32 zajednice vodene, močvarne, slatinske, stepske i šumske vegetacije, kao i 500 taksona viših biljaka od kojih je 30 vrsta zaštićeno na nacionalnom i međunarodnom nivou – gorocvet, Sadlerov različak, slatinska palamida, borak, vitki kantarion, dremovac, raznorotka, žuti lokvanj, beli lokvanj, veliki kaćunak, barska paprat… Takođe, na ovom području se nalazi i oko 150 vrsta insekata sa 2 strogo zaštićene vrste, 20 vrsta riba, od kojih su dve – gavčica i čikov, strogo zaštićene. Carska bara je dom i za 10 vrsta vodozemaca, od kojih je 7 vrsta strogo zaštićeno – mali veliki mrmoljak, crvenotrbi mukač, obična krastača, zelena krastača, gatalinka, obična češnjarka, kao i za 7 vrsta gmizavaca, sa 4 strogo zaštićene vrste – barska kornjača, eskulapov smuk, belouška, ribarica.
Specijalni rezervat prirode je stanište za 239 vrsta ptica, od kojih su 207 strogo zaštićene vrste, a 15 globalno ugrožene – mali vranac, patka njorka, orao belorepan, riđovrata guska, mala guska, crni orao, prdavac… Tu je i 107 vrsta gnezdarica. Od 31-ne vrste sisara 8 su strogo zaštićene vrste – vodena rovčica, barski ljiljak, šiljouhi večernjak, patuljasti miš, tekunica, vidra, hermelin i divlja mačka.