Srpska pravoslavna crkva 14. januara po novom odnosno 1. januara po starom kalendaru obeležava prvi dan nove godine, Mali Božić – dan posvećen obrezanju Isusa Hrista i Svetog Vasilija Velikog tj. Vasiljevdan.
Sveti Vasilije rođen je u vreme cara Konstantina. Još kao nekršten učio se 15 godina u Atini filosofiji, retorici, astronomiji i svima ostalim svetskim naukama toga vremena. Školski drugovi su mu bili: Grigorije Bogoslov i Julijan, docniji car odstupnik. U zrelim godinama krstio se na reci Jordanu zajedno sa svojim bivšim učiteljem Evulom. Bio je episkop Kesarije Kapadokijske blizu 10 godina, a završio svoj zemni život napunivši 50 godina od rođenja. Veliki pobornik Pravoslavlja, velika luča moralne čistote i revnosti verske, veliki bogoslovski um, veliki strojitelj i stub crkve Božje – Vasilije se punozaslužno naziva Velikim. U crkvenoj službi naziva se pčelom crkve Hristove, koja nosi med vernima i žaokom svojom bode jeretike. Sačuvana su mnogobrojna dela ovoga Oca Crkve, bogoslovska, apologetska, podvižnička i kanonska; isto tako i služba, nazvana po njegovom imenu. Ova služba služi se 10 puta u godini, i to: 1. januara, uoči Božića, uoči Bogojavljenja, u sve nedelje Časnog posta osim Cvetne, na Veliki Četvrtak i na Veliku Subotu. Mirno se upokojio 1. januara 379. god. i preseli u carstvo Hristovo. pravoslavnikalendar
Običaji na dan Svetog Vasilija
Jedan od najrasprostranjenijih običaja na ovaj dan je priprema vasilice – obredne pogače za sreću. Vasilica se u različitim krajevima Srbije priprema na različite načine – negde od kukuruznog, negde od belog brašna, a u određenim delovima zemlje mesi se i slatka vasilica sa medom. Ima mesta gde se pored ove pogače, mese i krofne u koje se stavlja novčić, baš kao i u božićnu česnicu.
Kažu da je ovaj dan dobar za proricanje sudbine. U nekim krajevima se pažljivo gleda u nebo i promatra vreme. Ako na 14. januar padne sneg ili bude oblačno, čeka nas rodna godina.