Protekle nedelje, u Srpskoj Crnji održane su Dečje liparske večeri i treći po redu Festival scenskog stvaralaštva „Ti ili ja“ u organizaciji SKTC Đura Jakšić i pozorišta (3+), a pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje i Ustanove kulture Požarevac.
U okviru Dečjih liparskih večeri, 21. maja u muzeju Đura Jakšić održane su likovna i literarna radionica u kojoj su učestvovali učenici OŠ Đura Jakšić iz Srpske Crnje i OŠ Stanko Krstin iz Radojeva, a radionice su vodili mr Branislav Mišić, profesor likovne kulture i Snežana Mulić, profesor književnosti.
Program Dečjih liparskih večeri obuhvatao je i konkurs za „Đurino pero“ i „Đurin kist“, koji je trajao od 15. februara, a na koji je pristiglo preko hiljadu likovnih i literarnih radova sa teritorije cele Srbije. Na svečanosti koja je održana 22. maja, direktor SKTC Đura Jakšić, Rodoljub Boškić i direktor centra za kulturu Požarevac, Dragi Ivić lično su uručili nagrade za najbolja ostvarenja. Literarne radove je ocenjivao stručni žiri u sastavu Maja Pandurov, Snežana Mulić i Dragi Ivić, a Tina Leposavić, Ivan Arsenijević i Iva Dunđerović su bili u sastavu žirija za likovni deo.
Dobitnici nagrada „Đurino pero“ su:
1. Simeon Cerovina, učenik 7.razreda OŠ Dositej Obradović iz Beograda, sa pesmom „Doterivanje“
2. Marko Milošević, učenik 8.razreda OŠ Momčilo Popović Ozren iz Paraćina, sa pesmom „Nije loše Srbin biti“
3. Nikola Marković, učenik 4.razreda OŠ Dragojlo Dudić iz Beograda, sa pesmom „Putovanje“.
„Đurin kist“ otišao je u ruke:
1. Ileš Lehel, učenika 5. razreda OŠ Petefi Šandor, Hajdukovo
2. Ivana Varađanin, učenice 7. razreda OŠ Sveti Sava, Kikinda
3. Jovan Čanić, učenika 8. razreda OŠ Grabovac, Grabovac
Festival scenskog stvaralaštva „Ti ili ja“, održan je 22.maja, u Domu kulture Srpska Crnja. U zvaničnoj konkurenciji našle su
se četiri predstave koje je ocenjivao dečji žiri u čijem sastavu su bili Ana Ećim, Zorica Gavur, Jovana Milankov i stručni žiri, odnosno Jelena Šneblić.
Program je započeo predstavom Ženidba kralja Vukašina koju je izvelo pozorište iz Banatskog Karađorđeva. Dramska sekcija iz Neuzine odigrala je Alisu u zemlji čuda a, zatim je nastupila Sonta sa predstavom Pozorišni bonton. Poslednja predstava u nizu bila je Smešna bajka pozorišta (3+) iz Srpske Crnje, koje je ujedno bilo i domaćin festivala.
Nagrada za najbolju predstavu u celini pripala je pozorištu iz Sonte, Srpska Crnja odnela je nagradu za najbolju rediteljsku predstavu a, nagrada za najbolju kolektivnu igru dodeljena je pozorištu iz Banatskog Karađorđeva. Za najbolji kostim i scenu nagrađeno je pozorište iz Neuzine.
Pojedinačne nagrade dodeljene su u kategorijama:
Najbolja ženska uloga – Slađana Lazin, Srpska Crnja.
Drugu nagradu za najbolju žensku ulogu dele Anđela Klecin, Anđela Šimunov iz Sonte.
Najbolja muška uloga – Luka Javorina , Banatsko Karađorđevo
Najbolji scenski govor – Vanja Milošević, Karađorđevo i Marina Stanković, Srpska Crnja.
Najbolji scenski pokret – Atila Čontoš, Neuzina
Najbolje epizodne uloge – Gordana Galović, Karađorđevo, Marko Žarković, Karađorđevo, Stanislava Tomin, Srpska Crnja
Najkomičnije uloge – Milutin Živin i Kristina Došlov, Srpska Crnja.
Svaku predstavu posmatralo je preko 150 gledalaca, koje su većinom činili učenici osnovnih škola sa teritorije opštine Nova Crnja, a za koje je kulturni centar obezbedio prevoz do Doma kulture u Srpskoj Crnji.
Za sve učesnike programa organizovan je prijem i posluženje u muzeju Đura Jakšić, gde su imali priliku da saznaju nešto više o životu i delu Đure Jakšića. Program je završen dodelom nagrada koje su obezbedili SKTC Đura Jakšić i UK Požarevac. Svečanost proglašenja pobednika svojim koreografijama ulepšao je plesni klub Ideal iz Srpske Crnje.